Tchaj-wan včera kolem poledne místního času (06:00 SELČ) postupně obnovil lety přes svůj vzdušný prostor. Informovalo o tom tchajwanské ministerstvo dopravy. Většina hlášení o čínských vojenských cvičeních v blízkosti ostrova podle resortu už neplatí.

Ministerstvo nicméně v prohlášení dodalo, že Tchaj-wan bude i nadále směřovat lety a lodě mimo oblast čínského vojenského cvičení u svého východního pobřeží. Toto opatření platí do pondělních 10:00 místního času (04:00 SELČ), uvedla agentura Reuters.

Doposud největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou zahájila Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Čína Tchaj-wan považuje za součást svého území a v minulosti varovala, že pokud se ostrov pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.

Čínský ministr zahraničí Wang I dnes zdůraznil, že Tchaj-wan není součástí Spojených států, ale územím Číny. „Kroky Číny týkající se Tchaj-wanu jsou přiměřené a legální a jejich cílem je obrana svrchovanosti a územní celistvosti země,“ prohlásil Wang, který je na návštěvě v Bangladéši.

Tchajwanské ministerstvo obrany oznámilo, že v průběhu dneška zaregistrovalo v oblasti Tchajwanského průlivu 66 letadel čínského letectva a 14 lodí čínského námořnictva.

Zatím není jasné, jestli Čína dnes manévry ukončila, jak zněly původní plány. Čínská státní televize nicméně oznámila, že čínská armáda bude od nynějška provádět pravidelná cvičení na východní straně od střední linie v Tchajwanském průlivu.

Střední linie v úzkém průlivu mezi ostrovem Tchaj-wan a pevninskou Čínou je neformální hranicí, kterou vojenská letadla a bojové lodě obou stran běžně nepřekračují. Podle komentátora státní televize nebyla střední linie nikdy právně uznána a jde pouze o pomyslnou hranici, kterou v minulém století vytyčila americká armáda pro své bojové potřeby.

Zdroj : ČTK