[quote]Železniční trať z Plzně přes Domažlice na státní hranici s Německem, na které se 4. srpna srazily u Milavčí dva vlaky a zemřeli tři lidé, by měla být do roku 2029 dvojkolejná a elektrifikovaná. ČTK to dnes řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) při zahajování rekonstrukce nádraží v Plzni. Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody přijde železniční rameno Plzeň – Domažlice – státní hranice na téměř 28 miliard korun. Havlíček dodal, že se dva týdny před nehodou dohodl s německým protějškem Andreasem Scheuerem, že Německo zmodernizuje trať od státní hranice do bavorského Schwandorfu, bude tedy také dvojkolejná a elektrifikovaná.[/quote]

To umožní rychlejší a bezpečnější cestu vlakem z Prahy přes Plzeň do Mnichova, byť nejde o koridorovou trať. Například z Prahy do Drážďan projede 180 vlaků denně, tedy víc než trojnásobek.

„Němci o nedobrém stavu trati od státní hranice do Schwandorfu věděli. Ale faktem je, že pro ně není nijak prioritní, nejezdí na ní tolik vlaků, zhruba 50 souprav denně,“ řekl Havlíček. Dohody ale ministři dosáhli. „Postaví se, je to jejich slib a mám to oficiálně domluveno s panem Scheuerem,“ dodal český ministr.

Česko proto chystá modernizaci trati nejen v části Plzeň – Domažlice, ale až na hranici. „V tuto chvíli už to dává smysl,“ řekl Havlíček. Trať bude postupně vybavena i evropským traťovým a staničním zabezpečením ETCS. Po dokončení modernizace by tam měly vlaky jezdit rychlostí 160 až 200 km/hod.

Před zahájením stavby je část z Plzně do Stoda. „Teď modernizujeme Prahu – Beroun, Plzeň – Domažlice byla domluvená a teď se dotáhne i Domažlice – hranice,“ řekl Havlíček. Modernizace úseku Beroun – Plzeň je hotová.

„Ano, máme v plánu plnohodnotné zdvojkolejnění,“ řekl ČTK Svoboda. Správa železnic je investorem stavby. První ze tří staveb by měla začít v roce 2023. „Uvidíme ale, co všechno vyvolá čerstvá zpráva, že německá strana začne brát vážně rameno od Mnichova,“ dodal. „Směry v rámci střední Evropy jsou více koncipované sever – jih,“ podotkl Svoboda. „V současné době je železnice velice podporovaná Evropskou unií a věřím, že napojení na Německo bude i z této strany komfortnější,“ dodal.

Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD usiluje o alternativní železniční přechod do Německa k Děčínu. Po zdvojkolejnění a elektrifikaci trati z Plzně přes Domažlice na Mnichov by podle nich prudce stoupla její atraktivita pro přepravu materiálu a zboží.

 

Zdroj : ČTK