[quote]Vedoucí dopravní policie Ústeckého kraje Jiří Ušák se domnívá, že plánovaný tunel pod Bílinou by měl mít dva tubusy, je to podle něj bezpečnější. Řekl to dnes v Bílině na veřejném projednání k zamýšlené stavbě. Pod Bílinou povede zhruba 1300 metrů dlouhý tunel za cca 4,5 miliardy korun. Shodly se na tom už dřív Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a město.[/quote]

Bílina leží na hlavní silnici I/13, která propojuje aglomerace pod Krušnými horami. Nyní vede městem dvoupruhový průtah s několika kruhovými objezdy. Bílinou denně projede okolo 22.000 aut. V roce 2040 by to podle projektanta Milana Kolouška mohlo být až 26.000 vozů. Jde o jeden z nejkritičtějších úseků trasy. Možnosti řešení dopravní situace v Bílině a okolí odborníci studovali v minulosti už několikrát. Navržený tunel by vedl přibližně od železniční stanice v Bílině před areál lázní Kyselka.

„Domníváme se, že uspořádání ve čtyř pruzích je z hlediska bezpečnosti ideální,“ řekl dnes Ušák. Podle něj by měli lidé v případě nehody lepší přístup k únikové cestě a záchranné jednotky by se k nehodám dostaly bez větších potíží. Dodal, že letos na silnici I/13 v centru Bíliny zemřeli tři lidé.

Miroslav Patrik ze spolku Děti Země si naopak myslí, že zatím by stačilo postavit jednotubusový tunel. „Klidně se může udělat jeden dvoupruhový tubus a třeba za 20 až 30 let se může udělat další dvoupruhový tubus, pokud ta kapacita toho tunelu nebude stačit,“ řekl dnes ČTK. Podle něj záleží na intenzitě dopravy na začátku a na konci bílinského úseku.

Město se ale přiklání k názoru policie. „Jak už bylo řečeno, je to mnohem lepší z hlediska bezpečnosti, ale samozřejmě i další údržby,“ uvedla starostka města Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Podle starostky bude mít stavba na místní obrovský dopad. „My se ve spolupráci s krajským úřadem i s policií budeme snažit o to, aby například pro nákladní automobily byla zajištěna objízdná trasa,“ řekla starostka. Doplnila, že stavět se bude zhruba dva až tři roky.

Dalšími možnostmi řešení dopravní situace byly úpravy průtahu i přeložky jak západním, tak východním směrem. Všechna navrhovaná řešení však byla podle ŘSD enormně nákladná a zároveň málo efektivní.

ŘSD ve spolupráci s městem nakonec upravilo variantu nazvanou X, tj. částečné přemostění estakádou s návazným menším tunelem, na variantu s pracovním názvem Z. Takto navržené technické řešení má podle ŘSD šanci, aby ho schválila centrální komise ministerstva dopravy, která bude zasedat na jaře.

 

Zdroj : ČTK