Policisté zařazení do speciálního týmu nazvaného Kamion loni udělali 1284 kontrol zaměřených na nákladní a osobní silniční dopravu. Závadu zjistili ve 150 případech. Zahraničním dopravcům uložili 49 kaucí za porušení ustanovení zákona o silniční dopravě v celkové výši takřka 1,2 milionu Kč. V dnešní tiskové zprávě to uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie podle ní loni uložila také 98 pokut v příkazním řízení v částce přesahující 100.000 Kč a dalších 46 porušení předpisů ze strany dopravců oznámila k řešení do správního řízení.

Tým sleduje mimo jiné správné naložení kamionů a dodržování maximální povolené hmotnosti. Přetížené kamiony, které na Vysočině zasažené kůrovcovou kalamitou převážejíí vytěžené dřevo, výrazně poškozují silnice. V roce 2021 policie vážila 1125 vozidel a jízdních souprav. Zjistila 590 porušení. „Jednalo se o překročení stanovených hmotnostních limitů, překročení stanovených rozměrů nebo odmítnutí výzvy podrobit vozidlo nebo jízdní soupravu nízkorychlostnímu kontrolnímu vážení,“ uvedla Čírtková.

Uložené pokuty byly asi 4,7 milionu korun, 224 zjištění policie předala do správního řízení. „Kromě toho jsme uložili také 117 kaucí za porušení ustanovení zákona o pozemních komunikacích v celkové výši přesahující 1,630.000 korun,“ uvedla Čírtková.

Kamion tým tvoří policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově, oddělení silničního dohledu a z dopravních inspektorátů ze všech pěti policejních územních odborů na Vysočině.

Tým funguje od roku 2011 a soustředí se na kamionovou dopravu v kraji. Ředitel krajské policie Miloš Trojánek již dříve řekl, že speciální skupinu na kontrolu kamionové dopravy měla Vysočina jako první z krajů v České republice.

 

Zdroj : ČTK