Ruskou invazi na Ukrajinu a z ní plynoucí uprchlickou vlnu, energetickou a dopravní spolupráci nebo české předsednictví v Radě Evropské unie, které nastane v druhé polovině roku, na dnešním společném zasedání v Praze probraly česká a polská vláda. Země budou společně požadovat po EU nové prostředky na zvládnutí migrace z Ukrajiny, obnovit chtějí spolupráci na projektu plynovodu Stork II. Česko-polské mezivládní konzultace se uskutečnily posedmé.

Česko a Polsko se podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) shodují na tom, že jediným řešením konfliktu je vítězství Ukrajiny v boji o svobodu a nezávislost. Ministři podle něj probírali i to, co mohou obě země i EU pro Ruskem napadenou zemi dál dělat. Polský premiér Mateusz Morawiecki poděkoval Česku za jeho postoj k Ukrajině, společné snahy podle něj zvyšují šance na ukrajinské vítězství.

Evropské peníze nad rámec dosud vyjednaných programů mohou podle Fialy pomoci zvládnout náklady, které země mají se zvládáním uprchlické krize ve zdravotnictví, školství a dalších oblastech. Morawiecki v té souvislosti zmínil pomoc, kterou dostalo při zvládání uprchlické krize v uplynulých letech Řecko.

Podle posledních údajů OSN před válkou z Ukrajiny uprchlo na šest milionů lidí, velká většina z nich našla útočiště v zemích EU. Výrazně nejvytíženější je Polsko a mezi dalšími zeměmi je v popředí Česko, kde se registrovalo přes 360.000 běženců.

Česko bude s Polskem dál intenzivně jednat o energetické infrastruktuře, především o obnově projektu plynovodu Stork II nebo o využití kapacit polských LNG terminálů pro Česko. Současná vláda i dřívější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kritizují předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO), že nezajistil výstavbě plynovodu dostatečnou politickou podporu. Babiš či bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) kritiku odmítají, podle nich ztratili zájem Poláci.

Členové vlád dnes hovořili také o posílení silničního a železničního propojení mezi zeměmi. Dálnice D11 až k hranicím s Polskem by podle představ českého kabinetu měla být dokončena do roku 2027. Šéfové resortů dopravy obou zemí se v souvislosti s dálnicí dohodli na společné návštěvě Trutnovska.

Ministři dopravy Martin Kupka (ODS) a Andrzej Adamczyk dnes také potvrdili memorandum o spolupráci svých úřadů v rozvoji dopravních spojení mezi polskými přístavy a ČR. Také ministři obrany Jana Černochová (ODS) a Mariusz Błaszczak podepsali mezivládní dohodu o vzájemné spolupráci v obraně.

Fiala též seznámil polského premiéra s plány českého předsednictví v Radě EU. Priority chce Fiala vzhledem ke zvyklostem představit v polovině června, je ale již podle něj jasné, že mezi nimi budou Ukrajina, důsledky ruské agrese, migrační vlna, energetická bezpečnost či obranná odolnost. Morawiecki k českému předsednictví řekl, že Česko a Polsko mají stejný soubor strategických otázek, které chtějí řešit.

Zdroj : ČTK