[quote]Uzavření malých přechodů se Slovenskem kvůli covidu třetím dnem působí stovkám lidí poblíž hranic komplikace. Místo běžných několika kilometrů do sousedních obcí musejí nyní využívat velké hraniční přechody, což pro ně znamená cestu dlouhou i 70 kilometrů. Problémy mají třeba s dojížděním za prací. Slovensko malé přechody uzavřelo v pondělí, průjezd blokují betonové zátarasy. Slovenská vláda dnes oznámila, že v příštích dnech hodlá menší přechody se sousedními zeměmi včetně Česka otevírat.[/quote]

„Slovensko se rozhodlo, že otevře i menší přechody, které původně uzavřelo. Se slovenskou vládou budeme dále jednat. Dnes ještě proběhne jednání náměstků ministerstva zahraničí a ministerstva vnitra s jejich slovenskými protějšky,“ uvedl dnes krátce po poledni na twitteru český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Podle vicepremiéra Jana Hamáčka se slovenská strana rozhodla otevřít přechody ke konci týdne a přejít na namátkové kontroly. Před polednem Hamáček ČTK řekl, že řešení komplikované situace závisí právě na slovenské vládě. „Míč je na slovenské straně,“ řekl.

Slovenská policie začala v souvislosti s dřívějším rozhodnutí vlády na vybraných hraničních přechodech od pondělí kontrolovat, zda cestující dodržují povinnosti ohledně elektronické registrace při vstupu do země či splnění podmínek pro výjimky z karantény. Menší hraniční přechody ale zcela uzavřela. Na hranicích se proti tomu konaly protesty už v předchozích dvou dnech. U otevřených hraničních přechodů na Slovensko ve Zlínském, Jihomoravském ani Moravskoslezském kraji se dnes ráno kolony podle policie netvořily.

„Postupně se budeme snažit uzavřené přechody otevírat s tím, že bude zajištěna kontrola protiepidemických opatření,“ řekl dnes novinářům slovenský ministr vnitra Roman Mikulec. Vyjádřil pochopení s lidmi, kteří se dostali do nelehké situace, opatření podle něj ale byla zavedena v zájmu ochrany zdraví kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru. Slovenská vláda minulý týden rozhodla, že například na hranicích s Českem bude uzavřeno 14 z celkového počtu 32 přechodů a přejezdů. Od pondělí 5. července slovenští policisté zahájili intenzivní kontroly dodržování protikoronavirových opatření.

Například město Brumov-Bylnice na Zlínsku dnes kvůli uzavření hraničního přechodu se Slovenskem hodlá odeslat protestní nótu na české ministerstvo zahraničí a ministerstvo vnitra. Přechod Brumov-Bylnice/Horné Srnie je jedním z těch uzavřených. „Je to silnice první třídy, jezdí tudy mnoho lidí do práce, jsou tady propojené rodiny. Dokonce včera (v úterý) došlo k tomu, že lidé nemohli hranici přecházet ani pěšky,“ řekl dnes ČTK starosta Kamil Macek (KDU-ČSL). K cestám do práce nebo za rodinou v nejbližším okolí hranic podle něj využívají přechod desítky až stovky lidí denně.

Za nepovedený vtip považuje uzavření přechodu Strání/Moravské Lieskové starosta Strání Antonín Popelka (Nestraníci). Slovenská policie podle něj pouští pouze lidi, kteří mají nemovitosti ve dvou uličkách kopírujících státní hranici. Také on upozorňuje na to, že jde o silnici první třídy. „Nikdy v historii nebyla uzavřená. Zástavba na hranicích není přerušená, Moravské Lieskové navazuje na Strání. Omezuje to lidi, aby se dostali do svých domů a do práce,“ uvedl.

Zavření hranice mezi Strání/Moravské Lieskové komplikuje výrobu ve sklárně v Květné, která je částí Strání. Sklárna má 85 zaměstnanců, šest jich dojíždí ze Slovenska. „Znamená to výpadky ve výrobě, ekonomické ztráty. Co ti lidé budou jíst, když nebudou chodit do práce a nebudou mít výplaty? Místo pěti minut mají jezdit tři hodiny? Ve Strání je nula nakažených, v Moravském Lieskovém je nula nakažených. O co tady jde? Proč jsme se všichni nechávali očkovat? Já to nechápu,“ řekl ČTK ředitel sklárny Marek Mikláš.

Proti uzavření menších přechodů se konaly v pondělí i v úterý na česko-slovenských hranicích protesty. Podle slovenské policie poslanec slovenské sněmovny na přechodu Horné Srnie/Brumov-Bylnice napadl policistu, který utrpěl drobné poranění ruky. Zákonodárce byl zadržen. Předseda krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba na sociální síti napsal, že zadrženým je poslanec jeho strany Peter Krupa. Podle slovenských médií v pondělí protestovalo asi 300 lidí na hraničním přechodu s Českem Vrbovce/Velká nad Veličkou proti jeho uzavření pro dopravu.