[quote]Ve výstavní hale v Amsterodamu dnes bylo možné spatřit ve vzduchu se vznášející prototyp vozidla, které bude možná v budoucnu používáno v městské dopravě. Byl to dron Pop.Up Next vyvinutý leteckou firmou Airbus, automobilkou Audi a italským domem Italdesign.[/quote]

Jde o tři oddělené moduly – podvozek s koly, dvousedadlovou kabinu pro pasažéry a dron se čtyřmi rotory.

Tvůrci o konceptu informovali už dříve, ale na amsterodamské akci věnované bezpilotní technice byl poprvé předveden model ve čtvrtinové velikosti v akci. Dron proletěl halou a přistál na parkovacím místě. Pak pod něj vjela kabinka pro pasažéry, spojila se s dronem a celý vehikl přeletěl zpět na startovací místo, odkud kapsle mohla pokračovat v další jízdě.

Jean Brice Dumont z Airbusu upozornil, že ke komerčnímu využití má projekt ještě daleko. „Vozidlo je jedna věc, bezpečnost druhá stejně jako infrastruktura. Myslím, že potrvá víc než deset let, než bude zaveden tento letecký taxi systém do provozu,“ řekl.

Vlastní verzi leteckých vozítek loni představila firma Uber, která chce ukázkové lety zavést v roce 2020 a službu zahájit o tři roky později. Její bateriemi poháněné létající vozítko vypadá jako kříženec malého letadla a vrtulníku s pevnými křídly a rotory.

 

Zdroj : ČTK

DPP