Panamské aerolinky Copa Airlines a tokijské letiště Haneda byly v loňském roce světovými jedničkami v dochvilnosti letů. Aerolinky dodržovaly plán na 89,8 procenta, letiště v Tokiu pak na 85,6 procenta. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti OAG Aviation Worldwide.

Mezi přepravci, kteří se od plánovaných termínů odchylovali maximálně o 15 minut, figuruje na druhé příčce lotyšská společnost Air Baltic. Na dalších místech jsou Hong Kong Airlines, Hawaiian Airlines a první pětici uzavírají Bangkok Airways.

Mezi velkými letišti, která za rok odbaví více než 30 milionů lidí, bylo z hlediska dochvilnosti loni na prvním místě tokijské letiště Haneda. Následují letiště v Atlantě, Singapuru, Denveru a Los Angeles.

Počet cestujících v letecké dopravě se podle předběžných dat Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) loni zvýšil o 6,1 procenta na 4,3 miliardy, přičemž obsazenost letadel činila 81,9 procenta.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) očekává, že díky hospodářskému rozvoji a růstu střední třídy se počet cestujících v letectví do roku 2037 zdvojnásobí na 8,2 miliardy. Více než polovina z toho by měla připadnout na oblast Asie a Tichomoří, kde se zvyšuje poptávka zejména v Číně a Indii, uvedla agentura Bloomberg.

Zdroj : ČTK