Invoitix
Ministerstvo dopravy loni schválilo 75 projektů, které dostanou dotaci z evropských fondů. Z nich na ně poputuje 29,4 miliardy korun. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Lenka Rezková. V roce 2017 ministerstvo schválilo projekty s podílem evropských peněz za více než 50 miliard korun.

Největší část peněz určených na vloni schválené projekty je určena na železnici, například na modernizaci trati Rokycany – Plzeň nebo rekonstrukci železničního úseku mezi Sudoměřicemi a Voticemi.

Peníze na projekty, které ministerstvo schválilo v loňském roce, bude stát vyplácet průběžně. Loni stát vyplatil na dopravní akce zhruba 15 miliard korun.

V rámci celého dotačního programu zaměřeného na dopravu bylo dosud schváleno 173 projektů s dotacemi za celkem 88 miliard korun z evropských peněz. Proplaceno bylo zatím 43 miliard korun. Podle ministerstva se čerpání evropských peněz zatím daří plnit na 100 procent a žádné peníze z evropských fondů tak zatím nepropadly.

Celkově bylo na dopravní akce v rámci Operačního programu Doprava II vyčleněno z evropských fondů pro období 2014-2020 více než 4,5 miliardy eur (zhruba 118 miliard korun), nejvíce ze všech programů.

Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Až po splnění určitých podmínek peníze proplatí Evropská komise. Ta proplácí maximálně 85 procent objemu dané dotace, u některých programů je tento podíl nižší. Česko má na programové období 2014 až 2020 k dispozici celkem 581 miliard korun.

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP