Zaměstnancům brněnského dopravního podniku vzrostou od ledna mzdy o dvě procenta a o 2000 korun. Vyplývá to z podmínek kolektivní smlouvy platné do konce příštího roku, na níž se dnes dohodli zástupci odborových organizací s vedením podniku po tříměsíčním vyjednávání. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

„Při kolektivním vyjednávání bylo nutné zohlednit aktuální ekonomickou situaci, kdy se inflace blíží 20 procentům a všichni naši zaměstnanci se potýkají s následky energetické krize. Do vyjednávání jsme vstupovali s nabídkou navýšení mezd o pět procent, na které jsme dostali přislíbené peníze od města. Ve chvíli, kdy došlo k zastropování cen elektřiny a plynu, můžeme pro naše zaměstnance uvolnit větší objem peněz,“ řekl generální ředitel Miloš Havránek. Od města dostane dopravní podnik příští rok 2,75 miliardy korun.

Podle Havránka bylo nutné takto zvýšit mzdy i kvůli tomu, že na trhu je nedostatek řidičů a pracovníků v kvalifikovaných dělnických profesí a dopravní podnik chce zůstat atraktivním a perspektivním zaměstnavatelem. „Proto jsme za předpokladu, že se nám bude hospodářsky dařit, připraveni v průběhu roku dále mzdy navyšovat, a to buď do základu, nebo formou mimořádných odměn,“ uvedl generální ředitel.

Odboráři jsou spokojeni, že se bude zvyšovat mzda částečně o absolutní částku, a ne pouze o procenta ze současných mezd. „Pomůže to dorovnat rozdíly mezi jednotlivými tarifními skupinami našich zaměstnanců. Pracovníci, kteří jsou v podniku nově nebo krátce, zde budou moci pracovat za výhodnějších podmínek než doposud,“ sdělil předseda jedné z odborových skupin Libor Weinstein.

Průměrná aktuální měsíční mzda řidičů je v dopravním podniku včetně přesčasů 39.297 korun. Pro podnik jich pracuje 1400, celkem má podnik 2600 zaměstnanců.

Zdroj : ČTK