V logistickém provozu mohou nízké zimní teploty snížit dojezdovou vzdálenost elektromobilů až o 37 procent. Tyto ztráty je možné minimalizovat na devět až 14 procent. Pomoci mohou vyhřívaná sedadla nebo lepší plánování v zimním provozu. Vyplývá to z poznatků logistického a technologického start-upu Bevy.city, který minulou zimu analyzoval chování desítek svých elektromobilů v nízkých teplotách.

„K vysokým ztrátám dojezdu může dojít už na samém začátku trasy kvůli rychlému zahřátí vozidla a rozmrazení skel. Stejně tak vytápění během nakládek a vykládek se dokáže na dojezdu velmi negativně podepsat,“ řekl zakladatel Bevy.city Ladislav Janckulík. „U vozidel, která dnes používáme, se dojezd pohybuje v rozmezí od 140 do 190 kilometrů. Jeho snížení o čtvrtinu při teplotách už od minus tří stupňů Celsia je poměrně velkou komplikací,“ podotkl. Snížení dojezdu je možné minimalizovat několika opatřeními, dodal.

Výhřevem vozidla před jízdou lze zvýšit dojezdovou vzdálenost až o osm procent. Doplňková výbava v podobě vyhřívaného sedadla a volantu má nižší spotřebu než klasické vytápění a zajistí rychlejší zahřátí kurýrů, kteří při doručování zásilek často vysedají. Na dojezdu se to projeví úsporou zhruba čtyři procenta.

V zimních měsících je podle Janckulíka také potřeba upravit plánování tras, nabíjení a délky pracovních bloků. Celkově tak lze snížit dopady nízkých teplot na dojezd elektromobilů na devět až 14 procent. „Úpravou plánování se nám podařilo negativní dopady počasí minimalizovat a i v tom nejmrazivějším týdnu došlo ke snížení dojezdu našich vozidel o pouhých 14 procent,“ řekl.

Start-up spočítal, že při teplotách kolem minus tří až minus pěti stupňů Celsia se bez dalších opatření snižuje dojezd elektromobilu o 24 procent, při nižších teplotách v rozmezí minus pěti až minus deseti stupňů Celsia až o 37 procent. Důvodem je kromě zvýšené potřeby zahřátí baterie i vytápění vozidla v průběhu jízdy, zvýšený odpor při jízdě ve sněhu nebo na mokré vozovce a zhoršení plynulosti dopravy.

Český start-up v oblasti logistiky a souvisejících technologií Bevy.city je jedinou doručovací společností na českém trhu, která k dopravě zásilek využívá pouze elektromobily. Aktuálně působí v Praze a dalších krajských městech. Mezi zákazníky firmy patří například společnosti Rohlík.cz, Zásilkovna, Liftago nebo Scuk.

Zdroj: ČTK