[quote]V mladoboleslavském leteckém muzeu Metoděje Vlacha byla pokřtěna replika francouzského letounu Caudron G3 z roku 1913, příprava její stavby trvala osm let. Jde o jednu ze dvou replik v Evropě, druhá je ve Francii. Veřejnost poprvé uvidí letoun ve vzduchu příští rok v červnu na Dobovém leteckém dnu v Mladé Boleslavi. Je třeba udělat ještě řadu testů, řekl ČTK předseda správní rady Nadačního fondu letadlo Metoda Vlacha Vladimír Handlík.[/quote]
Celá akce byla určena především pro ty, kteří se na stavbě repliky podíleli a pro přátele létání. Silný vítr umožnil jen krátký rovný let.
,,Trošičku musíme doladit motor a musí se provést řada zkoušek,“ uvedl Handlík.
Systém zalétávání a zkoušek je podle něj jasně předepsaný a nyní je splněno zhruba z poloviny. Po dokončení testů se bude letoun na akcích pro veřejnost objevovat pravidelně.
Replika poprvé vzlétla na mladoboleslavském letišti letos v září, na její výrobu Handlík pomyslel poprvé už v roce 1994, v němž s modelem letounu Caudron G3 vyhrál mistrovství světa v nizozemském Arnhemu a o rok později mistrovství Evropy v Polsku. Podklady pro výrobu získali technici z francouzských muzeí De Medon a Le Bourget, zakoupen byl také australský sedmiválcový hvězdicový motor Rotec 2800 o výkonu 110 koní.
Konstrukci letounu sestrojila brněnská dílna Petra Svobody, dokončení se věnovali Petr Tax a Petr Opěla v dílně leteckého muzea Metoděje Vlacha a také v dílnách v Praze, odborným poradcem byl člen nadačního fondu Emil Přádný. Motor instalovali Jiří Hybler a Petr Prskavec, taktéž členové nadačního fondu. Laminátové díly vyrobil Tomáš Souček. Na pracích se podílel i zkušební pilot Petr Handlík, který stroj také zalétal. Po dokončení letových zkoušek, které potrvají přibližně měsíc, na stroji budou moci létat i další piloti.
V mladoboleslavském muzeu už plánují výrobu dalšího přírůstku. Ve spolupráci s Historical flying clubem v Mladé Boleslavi by mělo jít o letadlo Zlín Z-XII, což je stroj, který se stavěl ve zlínské letecké společnosti, jejímž akcionářem byla společnost Baťa.
,,Vlastně už žádné neexistuje, tak bychom chtěli postavit repliku 1:1,“ dodal Handlík.
Jde o dvoumístný sportovní a cvičný letoun z třicátých let minulého století.
Zdroj: ČTK