[quote]O možném snížení požadavků na provozování taxislužby debatovala na ministerstvu dopravy pracovní skupina v rámci plánované změny v zákoně o silniční dopravě. Novinářům to po jednání řekl náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Změny pravidel v taxislužbě mimo jiné vyžaduje rozvoj sdílené ekonomiky a stále častější využívání služeb typu Uber.[/quote]

Ve čtvrtek ministerstvo dopravy uvedlo, že zvažuje, zda nepostavit na roveň data o přepravě získaná prostřednictvím mobilních aplikací a klasických taxametrů za předpokladu, že bude mít stát možnost tato data kontrolovat. Taková vozidla by z pohledu ministerstva vykonávala taxislužbu, ale za mírně pozměněných podmínek.

,,Zákazník by prostřednictvím aplikace odsouhlasil smluvně podmínky přepravy a na základě toho už by nemusel být ve vozidle taxametr. Byla by to určitá forma smlouvy,“ řekl Němec.

Ve čtvrtek ale upozornil, že zákazník by si musel objednávat takovou službu jen prostřednictvím aplikace, tedy nemohl by zastavit vozidlo na ulici. Ministerstvo také navrhuje umožnit, aby místo označení taxi na střeše mohlo být auto pro přepravu označeno pouze nálepkou jako v některých evropských zemích.

Takto označená vozidla by ale přišla o některé výhody, které mají zřetelně označená vozidla taxi. Jde například o možnost jízdy ve vyhrazených pruzích pro MHD a vozy taxislužby nebo o stání na vyhrazených místech.

Odhadovat, kdy by novela mohla vstoupit v platnost, jej nyní podle Němce předčasné. Záleží podle něj mimo jiné na tom, jak moc velkou prioritu dá úpravě zákona nová vláda. Připomínky k návrhu očekává ministerstvo do 14 dnů, pracovní skupina se pak má znovu sejít během měsíce.

Kromě taxikářů, kteří se nejčastěji vymezují proti americké společnosti Uber, vyvolává spory v souvislosti s takzvanou sdílenou ekonomikou využívání aplikace Airbnb pro krátkodobý pronájem bytů a nemovitostí turistům. Neregulované využívání podobných aplikací vede podle kritiků k růstu cen nájemního bydlení a představuje nekalou konkurenci ubytovacích zařízení.

Zdroj: ČTK