Zdroj: Pixabay.com

[quote]Makedonie přijala nouzová opatření na ochranu proti hustému smogu, který každoročně v zimě sužuje města na západním Balkánu kvůli topení uhlím, zastaralému průmyslu a znečišťujícím emisím ze starých aut. Vláda proto podle agentury Reuters povolila obyvatelům Skopje a Tetova bezplatně cestovat vlaky a autobusy místo osobními auty a dovolila chronicky nemocným a těhotným ženám, aby nechodily do práce a zůstaly doma. A také zakázala sportovní aktivity pod širým nebem.[/quote]

Místní média uvádějí, že ochranné roušky na obličej jsou v obchodech vyprodané, lidé se totiž snaží sami chránit v podmínkách, kdy teploty klesly pod nulu a smog nerozhání žádný vítr.

Podle studie Světové zdravotnické organizace (WHO), zveřejněné na začátku roku, patří makedonské hlavní město mezi deset evropských měst s nejvyšší koncentrací toxických částic. Skopje a čtyři další balkánská města na tomto seznamu se při výrobě elektřiny a také při topení spoléhají na vysoce znečišťujících hnědé uhlí, což je dědictví z komunistické Jugoslávie.

Sarajevo, Tuzla a Zenica v Bosně, stejně jako hlavní město Kosova trpí podobně velkým znečištěním ovzduší jako Sklopje.

Nedávno zveřejněná zpráva nevládní organizace Aliance pro zdraví a životní prostředí (HEAL) uvádí, že 16 zastaralých uhelných elektráren v zemích bývalé Jugoslávie způsobuje stejné znečištění jako všech 296 elektráren v Evropské unii dohromady.

S ohledem na budoucí členství v EU se místní vlády zavázaly snížit úroveň těchto emisí. Podle příslušného unijního předpisu by se v regionu měly emise oxidu siřičitého snížit o 90 procent, oxidů dusíku o 67 procent a škodlivých částic poletujících vzduchem o 94 procent, a to do roku 2028.

Ale region, aby uspokojil rostoucí poptávku po elektřině, plánuje investovat miliardy eur do výstavby dalších uhelných elektráren o celkovém výkonu 2600 megawattů, protože staré elektrárny se mají uzavřít v příštím desetiletí.

Zdroj: ČTK