Zdroj: Freeimages.com
DPP

[quote]Železniční odbory se s vedením Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) nedohodly na zvýšení mezd zaměstnanců pro letošní rok. Další jednání se uskuteční až ve třetím lednovém týdnu. Do té doby bude platit částečně původní kolektivní smlouva a mzdové opatření, které zohlední pouze růst některých příplatků. Na něm se firma s odbory dohodla. Toto opatření bude platit do doby, než se vedení se zástupci zaměstnanců shodne na nové kolektivní smlouvě, řekl ČTK mluvčí SŽDC Marek Illiaš.[/quote]

,,Sporná je jen výše mezd, na všem ostatním jsme se již dohodli, řekl ČTK předseda Odborového sdružení železničářů Martin Malý. Zatímco odbory pro letošní rok požadují růst základních tarifů o 6,5 procenta a výkonových odměn o 5,5 procenta, vedení organizace zaměstnancům nabídlo nárůst tarifních mezd o 3,2 procenta a 5,4 procenta u odměn.

K dohodě o nárůstu mezd dospěli ještě před Vánoci zástupci zaměstnanců a vedení v Českých drahách a dceřiném nákladním dopravci ČD Cargo. Provozním zaměstnancům ČD napřesrok vzrostou mzdy o 4,5 procenta, administrativním pracovníkům porostou dvouprocentním tempem. V ČD Cargo se pak mzdy zaměstnancům zvýší o 1200 až 1500 korun. To se nejvíce projeví u méně honorovaných profesí, jako jsou posunovači nebo zaměstnanci v opravárenství.

Platy zaměstnancům na železnici meziročně vzrostly už letos. Proti loňsku si zaměstnanci státní správy železnic přilepšili o 3,4 procenta. SŽDC zaměstnává zhruba 17.000 lidí, průměrná mzda se pohybuje kolem 30.000 korun. V Česku v letošním třetím čtvrtletí činila průměrná mzda 29.050 korun.

Zdroj: ČTK