České dráhy a česká společnost Škoda Group na mezinárodním železničním veletrhu Rail Business Days v Ostravě představily elektrickou jednotku RegioPanter osazenou trakčními bateriemi. Jde o první bateriový vlak, který bude nasazen do pravidelného provozu na české železnici. Bateriové vlaky budou od prosince jezdit v Moravskoslezském kraji na trati mezi Ostravou, Studénkou a Veřovicemi. Novinářům to řekl generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

„RegioPanter nově vybavený baterkami bude schopen v nezatrolejované části překonat vzdálenost díky bateriovému pohonu. Garantovaný dojezd na baterii je 60 kilometrů,“ řekl Krapinec. Místopředseda představenstva společnosti Škoda Group Tomáš Ignačák řekl, že mimo trakční vedení je vlak schopen ujet až 80 kilometrů.

Vlak se může dobíjet za jízdy pod elektrickou trolejí nebo když pod ní stojí ve stanici. „Dalším přirozeným způsobem, jak se vlak dobíjí, je brzdění nebo jízda například z kopce, kdy vlak umí efektivně rekuperovat a veškerou kinetickou energii proměňuje opět v energii elektrickou a ukládá ji do baterií,“ řekl Ignačák. Vlak lze ale dobít také třeba připojením vysokonapěťového kabelu v koncové stanici.

„Znamená to technologický posun. V Moravskoslezském kraji to umožní větší pohodlí cestování pro ty, kteří jedou z Ostravy přes Studénku do Štramberka. Museli přestupovat do dieselové jednotky ve Studénce, teď budou moci absolvovat celou cestu jedním vozidlem,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Zdůraznil, že důležité je, že vlak je také šetrnější k životnímu prostředí.

Na třídenním veletrhu Rail Business Days se v areálu Trojhalí Karolina prezentuje více než 120 vystavovatelů. Představují se výrobci kolejových vozidel či jejich dílů i poskytovatelé infrastrukturních řešení. Jedním z velkých lákadel je legendární historický železniční vůz Slovenská strela, který ale mohli návštěvníci veletrhu vidět pouze včera.

Zdroj: ČTK

DPP