[quote]Slevy v dopravě pro studenty a důchodce se mění, stát nastavil maximální limity kompenzací za poskytnuté slevy pro dopravce. Ty budou vypočítávány ze systému jednotného tarifu nastaveného ministerstvem dopravy. Sleva tak zůstává 75 procent z ceny jízdného. Maximální limity na kompenzace byly nastaveny kvůli vysokým cenám některých dopravců, podle ministerstva financí to vedlo ke zneužívání slev.[/quote]

Státní slevy pro děti a studenty do 26 let a seniory nad 65 let platí od loňského září. Za první rok fungování,tedy do 31. srpna roku 2019, stát dopravcům vyplatil téměř 5,6 miliardy korun.
V říjnu však zástupci vlády poukázali na to, že někteří dopravci slevy zneužívají. Podle ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se vyskytly případy, kdy nastavené ceny jízdenek několikanásobně převýšily obvyklé hodnoty.
Stát proto nastavil limity pro výpočet kompenzací za slevy. Strop pro kompenzace bude nastavovat ministerstvo dopravy. Bude vycházet z vlastního systému jednotného tarifu, který letos začíná platit pro všechny dopravce. „Nyní jej využijeme pro účely stanovení stropu slev. Nebudeme tedy zatím vyhlašovat tarif jako takový, pouze využijeme jeho výši pro omezení výše jízdného se slevou v rámci příslušné tarifní (kilometrické) vzdálenosti,“ uvedla mluvčí ministerstva Lenka Rezková.
Technicky bude určena nástupní sazba, která bude doplňována cenou za kilometr násobenou ujetou vzdáleností. Nově tak bude stát na jízdenku třeba mezi Prahou a Ostravou dopravcům jako 75 procent ceny doplácet maximálně 389 korun. To bude platit i v případech, kdy cena jízdenky bude například přes 1000 korun.
Podle médií extrémní případy souvisely s Leo Expressem, který ve špičce prodával vlakovou jízdenku z Prahy do Ostravy i za více než 1100 korun. Dopravce pochybení odmítl, měl vycházet z podmínek nastavených ministerstvem dopravy. Společnost přesto od letošního podzimu nastavila nový systém, který stanovil maximální sazby pro slevy.
Z 5,6 miliardy korun za první rok slev vyfakturovaly největší část České dráhy, a to 2,5 miliardy korun. Za státním dopravcem následoval RegioJet s 360 miliony korun. Z autobusových dopravců nejvíce vyfakturovala Student Agency se 176 miliony korun, následovaly jednotlivé regionální podniky Arrivy a ČSAD.
Zdroj : ČTK