[quote]Předvánoční období je v plném proudu do Vánoc zbývá pár dní, lidé plní nákupní centra a e-shopy jsou zavalené objednávkami. Napjatá doba je to také pro logistické firmy, na které zákazníci e-shopů kladou tradičně před Vánoci největší tlak. Z průzkumu společnosti WebMedea services s.r.o. vyplývá, že v listopadu a prosinci lidé v porovnání s předchozími měsíci vyhledávají v internetových vyhledávačích ve velkém doručení do druhého dne, v prosinci až 2krát více než v srpnu a 3krát více než v únoru. Některé společnosti udávají nárůst objemů zásilek v předvánočním období až o 100 %.[/quote]

Namísto stání ve frontách tak přichází jiný adrenalin, a to ten, který vám stoupne, když zákazník čeká, zda mu zásilka dorazí nebo nedorazí včas. Proto se zejména v tomto období ukazují některé logistické trendy.

„Kromě klasických logistických společností je na vzestupu také vlastní logistika, kterou stále více zavádějí velké e-shopy, nebo také sdílená logistika, kdy logistické společnosti na doručení zásilky spolupracují. Populární jsou výdejní místa, kde si zákazník může vyzvednout zboží podle vlastních časových preferencí. Tyto trendy by mohly logistickým společnostem částečně ulehčit, ale i tak si před Vánoci určitě neodpočinou,“ říká Přemysl Lukeš, výkonný ředitel kurýrní společnosti Der Kurier.

Hlavní pravidlo, které by měli všichni dopravci dodržovat, zní: Neslibovat nesplnitelné. Logistika je náročný obor, a to na předpověď i samotné zajištění kapacit nebo splnění zákaznických požadavků. Je krásné slíbit doručení do druhého dne, ale nejdůležitější je to dodržet. Právě díky sofistikovanému softwaru se to společnostem daří čím dál tím lépe, i tak se ale stává, že se občas balík, který má dorazit do tří dnů, dostane k adresátovi až po týdnu.

„Myslím, že ani letos se nevyhneme článkům v médiích o tom, jak to letos opět dopravci nezvládají. Klíčová je však důkladná příprava. Problém je hlavně díky sektoru zásilek z e-shopů. V tomto období dochází k tak enormnímu nárůstu, že je pro dopravce těžké najmout dostatečné kapacity na dané období. “  říká Přemysl Lukeš, výkonný ředitel kurýrní společnosti Der Kurier, http://donemeckabezhranic.derkurier.cz/, která se zabývá rychlým a finančně dostupným doručováním do Německa. „My se pohybujeme hlavně v sektoru B2B, navyšování objemů pociťujeme, ale ne tak výrazně, jako je tomu u ecommerce. Stíháme doručovat včas, a v tomto období přijímáme bez problémů nové zákazníky. Kapacit máme dostatek,“ dodává.

 

Vánoce tvoří v průměru pětinu z celkového obratu v ecommerce

Udává se, že Vánoce tvoří v průměru pětinu z celkového obratu v ecommerce za rok. Nejvíce v předvánočním období roste pochopitelně sektor hraček, v závěsu jsou pak e-shopy s módou a elektronikou.

Jsou ale i sektory, pro které Vánoce tak hektickým obdobím nejsou. „I když jsme se v minulosti zkoušeli svést na vlně vánočních nákupů a slev, na naše produkty toto období nefunguje. Tím, že prodáváme výhradně přes e-shop, máme menší nevýhodu v rámci distribuce, což bude během vánočních svátků hrát roli. Mnoho lidí řeší dárky na poslední chvíli a pokud chtějí koupit doplněk stravy, většinou půjdou přímo do lékárny, kde produkt mají ihned k dispozici. Hektické období se nás tedy netýká. Pro nás je daleko zajímavější leden, kdy lidé v rámci novoročního předsevzetí začínají dbát na své zdraví a vyhledávají vhodné doplňky stravy nejen na hubnutí, ale také na podporu cvičení a zdravého životního stylu,“ komentuje předvánoční situaci David Buchta, CEO & Marketing Manager e-shopu PRIMULUS.cz, nabízejícího doplněk stravy pro zvýšení hladiny testosteronu.

Častým řešením dopravních firem bývá nabírání dočasných pracovních sil pro předvánoční období, u velkých přepravních společností mohou být brigádníků navíc i tisíce, což v součtu může tvořit až desítky tisíc volných pracovních míst v zemi.