[quote]Vláda se bude opět zabývat návrhem rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který by měl příští rok hospodařit s 72,5 miliardy korun. Na výši peněz, které prostřednictvím fondu půjdou do stavby a oprav dopravní infrastruktury, se kabinet dohodl už v září, kdy projednával státní rozpočet. Formálně ale tento bod vláda ještě projedná samostatně.[/quote]

Z celkových více než 72 miliard korun připadá 53,8 miliardy na národní peníze a zbylých 18,7 miliardy na dotace z programů EU. Nejvíce peněz půjde na silniční infrastrukturu, návrh na výstavbu a rekonstrukce silnic a dálnic počítá s dotací 29,5 miliardy korun. Dalších 21,8 miliardy má směřovat na rozvoj železniční infrastruktury a zhruba 1,2 miliardy na vodní cesty. Z menších kapitol návrh rozpočtu předpokládá například s financováním výstavby cyklostezek v objemu 150 milionů korun.

Proti letošní výši rozpočtu představuje aktuální návrh pro fond citelné omezení peněz. Letos fond hospodaří se zhruba 82 miliardami. Podle ministra dopravy Dana Ťoka tak nebudou příští rok peníze pro všechny nově zahajované stavby.

„Nemá cenu šetřit a nezahajovat stavby, které jsou přichystané. Chtěli bychom zahajovat vše, co je nachystáno. A podepisovat smlouvy a deficit prostředků vyřešit půjčkou, když to nepůjde jinak,“ uvedl Ťok.

Původně požadoval, aby ministerstvo financí do fondu dopravy na příští rok poslalo dalších sedm miliard korun.

Zdroj: ČTK