[quote]Vláda dnes prodloužila čerpání půjčky Českému vysokému učení technickému (ČVUT) k posílení vědecko-výzkumných kapacit do konce roku 2022. Z vládní rozpočtové rezervy tak letos kabinet uvolní 582 milionů korun. Celková zapůjčená částka zůstala ve výši 1,986 miliardy korun. Zároveň vláda rozhodla o ustavení nezávislého zmocněnce pro dozor nad projektem a jeho finančním plněním. Informoval o tom tiskový odbor vlády.[/quote]

Půjčka souvisí s investiční smlouvou mezi vládou a společností General Electric International podněcující rozvoj oboru leteckého průmyslu v ČR. ČVUT v rámci ní spolupracuje s americkou firmou GE Aviation na vývoji leteckých motorů.

„Je to projekt, který už funguje asi dva roky. Půjčka, která tam byla poskytnuta a ještě nebyla vyčerpána, byla na základě dnešního rozhodnutí vlády prodloužena do 31. prosince 2022,“ uvedl premiér Babiš.

Spolupráce ČVUT a společnosti GE Aviation má vést k rozvoji leteckého průmyslu v Česku a upevnit postavení ČVUT v oblasti digitalizace průmyslu. Dohoda, kterou loni v únoru zástupci školy a firmy podepsali, má umožnit Centru pokročilého leteckého a kosmického výzkumu, založeného na strojní fakultě, získat znalosti a digitální modely motorů pro výzkum monitorovacího systému provozu a prediktivní údržby motorů. Babiš financování projektu dříve kritizoval.

 

Zdroj : ČTK

DPP