[quote]Vláda se chystá prominout Správě železnic (SŽ) další část dlouhodobého dluhu, který organizace zdědila po transformaci z Českých drah. Letos půjde o zbylých 1,26 miliardy korun, které stát dříve poskytl jako státní záruky. Vyplývá to z dokumentu, který má ČTK k dispozici. Podobnou účetní operaci, která má spíše formální charakter a nemá na financování železniční organizace vliv, schvaluje vláda každoročně.[/quote]

Umořování dluhu je podle ministerstva dopravy nezbytné k tomu, aby mohla být Správa železnic považována za bezdlužnou a mohla čerpat peníze z evropských fondů. Až do roku 2017 stát z dlužné částky odmazal přes 55 miliard korun. V letech 2018 a 2019 Správa železnic nevykázala žádnou daňovou ztrátu, stát oddlužení dočasně přerušil.

Správa železnic dluhy zdědila při svém vzniku v lednu 2003. Peníze si půjčil stát na výstavbu železničních koridorů a obnovu vlaků Českých drah. Stát také peníze splácí, formálně však figurují v účetnictví Správy železnic jako závazek vůči státnímu rozpočtu. Proto je vláda od roku 2005 každoročně umazává, a to většinou ve výši daňové ztráty za předchozí rok. Loni takto vláda rozhodla o prominutí 583 milionů korun.

Letos je ovšem prominutá částka nižší, správa totiž za loňský rok vykázala daňovou ztrátu přes 3,7 miliardy korun. Stát ovšem ke konci loňského roku vyčíslil závazky Správy železnic na 1,31 miliardy korun. K tomu navíc připočetl předpokládaný výnos s prodeje Železniční polikliniky Brno za necelých 50 milionů korun.

Státní organizace Správa železnic se mimo jiné stará o koleje, nádražní budovy, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železnici. Působí také jako investor výstavby tratí.

 

Zdroj : ČTK