Německý automobilový koncern Volkswagen až do odvolání zastavuje výrobu aut v Rusku. Firma, která je největším výrobcem aut v Evropě, to dnes zdůvodnila invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Opatření se týká i dalších obchodních aktivit, zastaven až do odvolání je tak i vývoz aut ze skupiny Volkswagen do Ruska. K podobnému kroku v minulých dnech sáhly i některé další globální automobilky.

„Vzhledem k rozsáhlému narušení podnikatelských aktivit v Rusku vyvozuje správní rada skupiny důsledky z celé této situace, kterou charakterizuje značná nejistota,“ oznámila automobilka, která sídlí ve Wolfsburgu ve spolkové zemi Dolní Sasko.
Znamená to, že vyrábět nebudou závody Volkswagenu v Kaluze ani v Nižném Novgorodu. Vývoz aut do Ruska skupina zastavuje okamžitě. Stejný krok oznámila i mladoboleslavská Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen.
Německá automobilka se tak připojila k dalším globálním automobilkám, které se rozhodly výrobu aut v Rusku zastavit a přestat do Ruska vyvážet svou produkci. Agentura Reuters uvedla, že se to týká i největších japonských automobilek Toyota, Honda a Mazda.
Ruská vojska minulý týden ve čtvrtek zahájila invazi na Ukrajinu. Západní země odpověděly tvrdými ekonomickými sankcemi, jejichž cílem je paralyzovat ruské hospodářství. To ještě více zkomplikovalo tok zboží v dodavatelských řetězcích, které už v minulých dvou letech ochromila pandemie a s ní spojená omezení.
K bojkotu Ruska za jeho agresi vůči sousední zemi se v posledních dnech připojilo mnoho firem z nejrůznějších odvětví a z mnoha zemí západní Evropy, Japonska i Spojených států. Vedle automobilek Daimler Truck, Mitsubishi, Ford nebo General Motors jsou to například banky, energetické podniky, firmy z odvětví informačních technologií, letectví, dopravy i telekomunikací.
Koncern Volkswagen vlastní 12 značek. Patří mezi ně značky osobních automobilů Volkswagen, Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, nákladní vozy MAN a Scania a rovněž užitkové vozy Volkswagen a motocykly Ducati.
Zdroj  :ČTK