FILED - 10 November 2021, Lower Saxony, Wolfsburg: The Volkswagen logo is seen at a brand pavilion in the Autostadt. Photo: Swen Pförtner/dpa

Německý automobilový koncern Volkswagen v loňském roce zvýšil provozní zisk o 2,1 procenta na 22,6 miliardy eur (zhruba 572 miliard Kč). Oznámila to v tiskové zprávě firma, jejíž součástí je také automobilka Škoda Auto. Tržby Volkswagen zvýšil o 15,5 procenta na 322,3 miliardy eur, letos však očekává zpomalení jejich růstu. Kvůli této předpovědi výrazně oslabily akcie podniku, které tak obchodování uzavřely s téměř pětiprocentní ztrátou.

Automobilka předpověděla, že tržby v letošním roce zvýší až o pět procent. Finanční ředitel Arno Antlitz poukázal na slabé hospodářské vyhlídky a také na ostrou a konkurenci. Dodal nicméně, že firma by měla těžit z velkého počtu nových produktů a z pokračující disciplíny při kontrole nákladů.

Komplikace budou podle firmy kromě ekonomické situace a ostré konkurence přinášet rovněž výkyvy na komoditních, energetických a měnových trzích, stejně jako přísnější regulace v oblasti automobilových emisí.

„Naší silnou stránkou je flexibilita. Pokračujeme v investicích do elektrifikace a digitalizace svého sortimentu. Zároveň v této přechodné fází udržujeme konkurenceschopnost svých vozidel se spalovacími motory,“ uvedl Antlitz.

Dnešní zpráva Volkswagenu neobsahuje údaje o vývoji čistého zisku. Podrobnější výsledky loňského hospodaření zveřejní koncern 13. března. Předloni koncern zvýšil čistý zisk o 2,6 procenta na 15,8 miliardy eur.

Volkswagen už dříve oznámil, že vloni zvýšil celosvětový odbyt o 11,8 procenta na 9,24 milionu vozů po sedmiprocentním poklesu v předchozím roce. Škoda Auto v loňském roce dodala zákazníkům po celém světě 866.800 vozidel. To představuje meziroční nárůst o 18,5 procenta.

„Výsledky za finanční rok 2023 ukazují, že jsme se stali ještě silnějšími,“ uvedl v dnešní zprávě Antlitz. „Máme skvělé produkty a spustili jsme ambiciózní program na zvýšení efektivity v celé skupině,“ dodal.

Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě. Na globálním automobilovém trhu patří tomuto německému koncernu druhá příčka za japonským konkurentem Toyota Motor.

Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody. Výrobní kapacity má v Číně, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, a ve spolupráci s lokálním partnerem také na Ukrajině.

Zdroj: ČTK