Již za několik dní se vůz poprvé představí veřejnosti na veletrhu IAA Mobility v Mnichově (5. až 9. září 2023). Nový Passat bude uveden na trh jako všestranný Variant v prvním čtvrtletí roku 2024.
Volkswagen na světové premiéře představuje první fotografie a detaily zcela nově vyvinutého modelu Passat. Důraz je kladen na výrazný aerodynamický design, nové motorizace, vysokou kvalitu a řadu nových technologií. S více než 34 miliony prodaných kusů po celém světě je Passat nejprodávanějším Volkswagenem všech dob hned po Golfu a před Beetlem.

Zcela nový, přesto typický Passat

Čistý a působivý – design kopíruje nový designový jazyk Volkswagenu, a přesto je nový z každého úhlu pohledu. Zákaznicky orientovaná nabídka tří nových plug-in a mild-hybridních pohonů a pěti variant přeplňovaných zážehových a vznětových motorů se vyznačuje hospodárností. Tichý a prostorný Passat Variant nabízí vysokou úroveň cestovního komfortu a na přání bude k dispozici s novým adaptivním řízením podvozku (DCC Pro) a novými sedadly ergoActive (s bodovou masáží). Zcela nové jsou i prvky digitalizovaného prostředí kokpitu. Nový Passat může na přání také samostatně zaparkovat a překonávat dlouhé vzdálenosti v režimu asistované jízdy.

Foto: Volkswagen

Dva nové plug-in hybridní pohony

Kai Grünitz, člen představenstva značky odpovědný za technický vývoj, říká: „Nejnovější vývojový stupeň modulární příčné převodovky (MQB evo) tvoří vysoce inovativní technický základ deváté generace Passatu. Díky výrazným úsporám z rozsahu MQB evo Volkswagen opět zpřístupnil stovkám tisíc řidičů řadu vyspělých technologií.“ Dva zcela nově vyvinuté plug-in hybridní pohony (eHybrid) se systémovým výkonem 150 kW (204 k) a 200 kW (272 k) jsou toho dokonalým příkladem. V kombinaci s novým akumulátorem o kapacitě 19,7 kWh (čistý obsah energie) umožňují dojezd na plně elektrický pohon kolem 100 km. Tato vzdálenost dělá z nového Passatu Variant elektromobil pro každodenní život – to je navíc zajištěno krátkou dobou nabíjení, protože baterii lze nyní nabíjet na nabíjecích místech střídavým proudem o výkonu 11 kW namísto dřívějších 3,6 kW. Passat Variant eHybrid lze na rychlonabíjecích stanicích DC nabíjet dokonce výkonem až 50 kW. Kombinace elektromotoru a nového úsporného přeplňovaného zážehového motoru (1.5 TSI evo2) navíc zajišťuje celkový dojezd přibližně 1000 km.

Foto: Volkswagen

Nový 48V mild hybrid

Novinkou modelu Passat je také 48V mild-hybridní pohon (eTSI s výkonem 110 kW/150 k), který přeměňuje kinetickou energii na elektrickou a umožňuje „vyjíždět“ bez použití spalovacího motoru. Nabídku pohonných jednotek doplňují dva zážehové turbomotory o výkonu 150 kW (204 k) a 195 kW (265 k) (2.0 TSI) a tři vznětové turbomotory (2.0 TDI) o výkonech 90 kW (122 k), 110 kW (150 k) a 142 kW (193 k). Standardem je vždy automatická převodovka s přímým řazením (DSG). Verze s výkony 195 kW a 142 kW jsou standardně vybaveny inteligentně řízeným systémem pohonu všech kol 4MOTION; všechny ostatní modely mají pohon předních kol.

Přepracovaný digitální palubní systém

Volkswagen kompletně přepracoval interiér vozu. Zvláště nápadný je nový velký displej na šířku. Jako technická platforma zde slouží MIB4. Nejnovější generace „modulární informační a zábavní matice“ umožňuje intuitivní ovládání, které bylo důsledně přizpůsobeno přáním řidičů značky Volkswagen.

Foto: Volkswagen

Asistované parkování

Nový Passat Variant bude uveden na trh s rozšířenou nabídkou nejmodernějších asistenčních systémů. Spektrum parkovacích asistenčních systémů je úplnou novinkou. Patří k nim na přání dodávaný Park Assist Plus, Park Assist Pro a paměťová funkce pro Park Assist Pro. S parkovacím asistentem Park Assist Pro může nový Passat Variant vjíždět na parkovací místa a vyjíždět z nich pomocí dálkového ovládání chytrým telefonem. Pokud je Passat vybaven paměťovou funkcí pro Park Assist Pro, může systém na základě požadavku zaznamenat a uložit posledních 50 metrů jízdy. Jakmile vozidlo znovu dojede na stejné místo – například k vjezdu do přístřešku u domu – nabídne převzetí parkovacího manévru. Možné je také samostatné vyjetí z parkovacího místa.

Světová premiéra DCC Pro

Adaptivní řízení podvozku DCC Pro představuje novou úroveň technologie odpružení. Jeho rozpětí maximální dynamiky a nejvyššího komfortu nastavuje laťku střední třídě. To je možné díky dvouventilové technologii, která je ve voze Volkswagen použita vůbec poprvé. Vysokou úroveň cestovního komfortu nabízejí také sedadla ergoActive Plus s pneumatickou desetikomorovou masážní funkcí tlakových bodů. Díky delšímu rozvoru o 50 mm a také o 50 mm většímu prostoru pro nohy vzadu a zavazadlovému prostoru o objemu až 1920 litrů je Passat Variant ideálním všestranným vozem pro práci i volný čas.

Zdroj: Reliant

DPP