Olomoucký vrchní soud se bude dnes znovu zabývat případem Romana Šupy, kterého v březnu za několikanásobný pokus o vraždu potrestal 15 lety vězení. Případ vrátil na základě dovolání žalobce Nejvyšší soud. Muž se před soudy zodpovídá za svou riskantní jízdu v Uherském Hradišti, při které se pod vlivem drog snažil ujet policistům. V podchodu pro pěší přejel jednoho muže, poté ohrožoval autem v Ostrožské Lhotě i zasahující policisty.

Případ se stal předloni v červenci. Šupa v Uherském Hradišti ujížděl hlídce až stokilometrovou rychlostí. Při jízdě podchodem zachytil čtyřiaosmdesátiletého muže a při couvání ho dvakrát přejel. Senior utrpěl zlomeniny žeber a poranění hlavy, léčil se dva měsíce. Dalším dvěma ženám, z nichž jedna měla v náručí batole, se podařilo z podchodu utéct. Šupa poté podle obžaloby najížděl i na policisty, kteří ho během pátrání zaregistrovali později při jízdě mezi Hlukem a Ostrožskou Lhotou. Těm se na poslední chvíli podařilo uskočit.

V případě jízdy obžalovaného v úzkém podchodu pro pěší, kde se nacházeli lidé, šlo podle vrchního soudu o pokus o vraždu spáchané na dvou a více osobách s rozmyslem. Pozdější najíždění na policisty však odvolací soud překvalifikoval z pokusu o vraždu na násilí proti úřední osobě spáchaného se zbraní. Právě kvůli druhé části případu podal dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Poukazoval na to, že řidič musel počítat s tím, že může policisty smrtelně zranit. Žádal proto, aby kauzu vrátil k vrchnímu soudu; Nejvyšší soud mu vyhověl.

Šupa by teoreticky mohl dostat vyšší trest. Za pokus o vraždu na více osobách lze uložit až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

 

Zdroj : ČTK