[quote]Výběr informací o protestech taxikářů proti alternativním dopravním službám typu Uber (vláda a společnost Uber tento týden podepsaly memorandum, v němž se firma zavazuje pořídit živnostenské oprávnění a její řidiči splní podmínky pro běžné taxikáře):[/quote]

– Uber působí v Praze od poloviny srpna 2014, zpočátku jen pro profesionální dopravce s limuzínami, od listopadu téhož roku přibyla možnost přivýdělku pro běžné řidiče se službou Uber Pop. Firma je od počátku ve sporu s pražským magistrátem i ministerstvem dopravy, podle kterých by pro vozy Uberu měla podobně jako pro jiná vozidla taxi platit povinnost jezdit s koncesí, viditelným označením taxi a s úředně schváleným taxametrem. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

– V Česku pro americký Uber jezdí asi 2000 řidičů. V zemi působí i další podobné služby, například původem estonská společnost Taxify s tisícovku řidičů, která stejně jako Uber zprostředkovává odvoz lidí nelicencovanými řidiči. Další obdobnou službou je česká aplikace Liftago, která od počátku spolupracuje výhradně s licencovanými řidiči taxi. V Praze a Ostravě působí také slovenská Hopin Taxi, která rovněž spolupracuje s profesionálními řidiči, kteří splňují legislativní požadavky pro výkon taxislužby.

– Řidiči taxi začali proti Uberu výrazněji vystupovat v únoru 2016, kdy na téměř osm hodin blokovali magistrálu. Asi 200 aut zůstalo 8. února ráno stát u nádraží, průjezdný byl jen jeden pruh v obou směrech. Žádali konec taxislužeb fungujících přes mobilní aplikace jako Uber, protestovali i proti nejvyšší povolené ceně za kilometr a hrozbě přezkoušení z místopisu a zkoušek z cizího jazyka.

– Začátkem června 2016 primátorka Adriana Krnáčová Uber marně vyzvala, aby svou činnost zlegalizoval a aby službu Uber Pop nahradil službou Uber taxi. Teprve poté bylo město ochotno s Uber vyjednávat o možné spolupráci. V červenci 2016 pak několik pražských taxikářských firem vystupujících pod Sdružením pražských provozovatelů TAXIslužby (SPPT) neuspělo u městského soudu s návrhem předběžného opatření na zakázání služby Uber Pop.

– Loni v polovině září taxikáři protestovali proti Uberu na pražském letišti. Chodili po parkovištích kolem terminálů a na auta spadající pod Uber lepili samolepky s tvrzením, že jde o nelegální transport. Další protest proti Uberu uspořádali 2. října 2017, kdy tři hodiny blokovali pomalou jízdou dopravu v okolí letiště a hodinu troubením a kroužením kolem Mariánského náměstí dávali najevo nespokojenost u magistrátu. Do akce se zapojilo 1000 až 1200 taxikářů, na jejich podporu vyjelo i 70 vozů taxi po městském okruhu v Brně. Další protest, plánovaný na 15. listopadu 2017, nakonec taxikáři odvolali.

– Od letošního 8. února taxikáři kvůli Uberu protestovali v Praze již několikrát, většinou pomalou jízdou. Jejich protest dopravu v Praze vesměs příliš neovlivnil, výraznější dopad měla jejich další akce v pondělí 12. února, kdy několik stovek řidičů taxi zablokovalo vltavské nábřeží v centru Prahy. Velký protest v Praze taxíkáři uspořádali 1. března. K protestu se sjeli Václavské náměstí také 27. března.

– Vláda po jednání se zástupci taxikářů 14. února slíbila rychlé narovnání podmínek s alternativními přepravními službami. Premiér Babiš také vyzval služby Uber a Taxify, ať dodržují zákony a užívají licencované taxikáře. Taxikáři následně prozatím zrušili další protestní jízdy v Praze.

– Ministr dopravy Dan Ťok 20. února řekl, že chce se sněmovními stranami vypracovat širší novelu zákona o taxislužbě, která by vyřešila situaci kolem fungování alternativních služeb typu Uber. Původně plánoval kvůli protestům pražských taxikářů rychlé prosazení restriktivních opatření vůči alternativním taxislužbám. Na jednání se sněmovními stranami Ťok však neprosadil projednávání novely ve zrychleném řízení.

– Premiér Babiš a pražská primátorka Krnáčová oznámili, že zaslali dopis šéfovi společnosti Uber Daru Khosrowshahimu, v němž vyzvali, aby firma dodržovala české zákony a své služby provozovala podle nich. Pokud to neudělá, má z Česka odejít. Firma v reakci uvedla, že chce spolupracovat s vládou na vyřešení problémů souvisejících s fungováním firmy.

– Premiér Babiš 8. března oznámil, že společnost Uber se dohodla s vládou, že bude podnikat v ČR, tedy že okamžitě zažádá o živnostenský list. Dále budou muset mít řidiči firmy licenci jako taxikáři a budou také dobrovolně evidovat tržby. Příslušné memorandum podepsali zástupci vlády a společnosti Uber dnes. V něm se společnost zavazuje mimo jiné ke zřízení živnostenského oprávnění, její řidiči musí splnit podmínky pro běžné taxikáře.

Zdroj: ČTK