Ministerstvo dopravy by mělo v příštím roce hospodařit se 103,6 miliardy korun. Oproti letošnímu roku by tak výdaje resortu měly klesnout zhruba o devět miliard korun. Meziročně klesnou i příjmy úřadu. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2024 zveřejněného na webu Poslanecké sněmovny. Poslanci se začnou rozpočtem zabývat na konci října. Schválit ho musí do konce roku, pokud se má stát vyhnout rozpočtovému provizoriu.

Příjmy ministerstva dopravy, které z většiny tvoří peníze z Evropské unie, by měly v příštím roce klesnout přibližně o čtyři miliardy na 25,1 miliardy korun. Ministerstvo by tak podle návrhu vytvořilo deficit v rozpočtu ve výši 78,5 miliardy korun, letos je to 83,7 miliardy korun.

Hlavní část výdajů má směřovat do Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), u něhož ministerstvo počítá s dotací za více než 81,5 miliardy korun. Ve srovnání s letošním rokem je to asi o 11 miliard korun méně. Celkově by fond měl v příštím roce mít k dispozici rozpočet 150,1 miliardy korun. Kromě národních zdrojů má SFDI získat 26 miliard korun dluhovým financováním, z evropských prostředků pak do jeho rozpočtu dorazí 32,1 miliardy Kč. Letos pracuje SFDI s rozpočtem 150,9 miliardy korun.

Další výdaje ministerstva dopravy by podle návrhu měly směřovat na drážní a kombinovanou dopravu, které by v příštím roce měly vyjít na 12,5 miliardy korun. Na platy zaměstnanců resortu včetně pojistného by mohl úřad příští rok využít asi 1,4 miliardy korun a na ostatní výdaje spojené s dopravní politikou státu dalších 9,6 miliardy korun.

Vláda v pátek odeslala do Sněmovny návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 252 miliard korun, vyplývá z údajů na webu Sněmovny. Schodek by se měl snížit proti letošku o 43 miliard korun, v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) by měl schodek klesnout z letošních 3,6 procenta na 2,2 procenta. Návrh počítá s příjmy 1,94 bilionu korun a výdaji 2,192 bilionu korun.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale na sociální síti X upozornil, že součástí rozpočtového deficitu není 26 miliard korun, které by měl dluhovým financováním získat SFDI. „Vláda ve skutečnosti navrhuje Sněmovně hospodařit příští rok se schodkem 278 miliard,“ podotkl Kalousek. Kriticky se k návrhu rozpočtu vyjádřili také zástupci opozice.

Zdroj: ČTK