[quote]Výdaje ministerstva dopravy by v příštím roce měly meziročně klesnout o více než pět miliard na celkových 110,8 miliardy Kč. Výrazně by naopak měly vzrůst příjmy resortu. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu pro příští rok, který představilo ministerstvo financí. Ministryně financí Alena Schillerová celkově navrhuje schodek 390 miliard korun proti schodku 500 miliard korun schváleným pro letošní rok.[/quote]

I přes snížení výdajů jde o druhý nejvyšší rozpočet ministerstva za poslední roky. Stát chce právě na dopravních projektech do budoucna založit impuls do ekonomiky po pandemii koronaviru. Příjmy do kapitoly ministerstva dopravy mají podle návrhu v příštím roce činit 51,5 miliardy korun. To je o 11,5 miliardy více než v roce 2021. Hlavní část příjmů budou tvořit peníze z fondů EU a dalších dotačních programů.

Oproti letošnímu roku by se ministerstvu dopravy měly zvýšit výdaje na platy zaměstnanců. Ty by měly v příštím roce činit 537 milionů korun, což je asi o 25 milionů korun meziročně více. Kapitola ministerstva v příštím roce počítá s 937 zaměstnanci.

Ministerstvo financí (MF) v návrhu státního rozpočtu na příští rok, který zaslalo k projednání vládě, snížilo výdaje více než polovině kapitol. Celkové výdaje státního rozpočtu MF navrhuje na 1,876 bilionu korun a schodek 390 miliard korun. Podle většiny ekonomů navržený schodek neodpovídá situaci veřejných financí ČR, které je nutné stabilizovat. Hrozí tak podle nich zhoršení ratingu země a následné zvýšení výdajů na obsluhu státního dluhu. Rozpočet podle zákonných pravidel musí vláda schválit a předložit Poslanecké sněmovně do konce září.

 

Zdroj : ČTK