Zdroj: Freeimages.com
DPP

[quote]EvoBus Holýšov, výrobce skeletů a částí karoserií autobusů, zdvojnásobí do roka výrobu. Od poloviny roku 2019 bude vyrábět celé karosérie, které bude expedovat do sesterského závodu v Ulmu. Podle neoficiálních zdrojů ČTK, které jsou obeznámeny s investicí, podnik investuje do stavby a technologií přes 1,8 miliardy korun. Konkrétní sumu podnik, který je součástí německého koncernu Daimler AG, nesdělil. Vedení uvedlo, že celkem bude skupina investovat do tří závodů v Evropě 140 milionů eur (asi 3,6 miliardy Kč), z toho nejvíce do Holýšova.[/quote]

EvoBus staví dvě nové velké výrobní haly o celkové ploše 30.000 metrů čtverečních; teď vyrábí šasi, přední i zadní stěny, střechy a bočnice na stejné ploše v pěti halách. K současným asi 650 lidem přijme postupně dalších až 400.

Spolu s městem a soukromým developerem připravuje EvoBus výstavby zhruba 200 nových bytů.

,,Jsme v jednání s investorem bytových domů, byty jsou problém číslo jedna. EvoBus je ochoten svým zaměstnancům finančně pomoci s pořízením bytů,“ řekl starosta Holýšova Jan Mendřec.

Podle něj EvoBus zaplnil celou první část více než desetihektarové průmyslové zóny, kde koupil městské i soukromé pozemky.

EvoBus funguje v Holýšově 20 let a trvale zvyšuje výrobu skeletů autobusů pro značky Mercedes-Benz a Setra. Karosérie dálkových autobusů, jichž by se mělo v první fázi v Holýšově vyrábět 3000 ročně, se budou vozit do Ulmu na vagonech i návěsech kamionů.

,,Dosud jsme tu vyráběli jen komponenty a za rok to budou celé hotové karosérie,“ řekl ředitel výroby Daimler Buses Marcus Nicolai.

Část výroby bude kvůli zachování konkurenceschopnosti přesunuta z Manheimu, který podle ředitele holýšovský projekt velmi podporuje. Část produkce mají stále tvořit díly autobusů, které se budou montovat v Manheimu. Loni vyrobil holýšovský závod ve dvousměnném provozu 6500 kompletů dílů městských i dálkových autobusy, meziročně opět více.

Na novou investici schválila agentura CzechInvest firmě investiční pobídku ve výši až 390 milionů korun.

Zdroj: ČTK