Společnost P&G trvale zvyšuje počet recyklovatelných materiálů ve svých obalech a také se snaží čím dál více snižovat počet produkovaného plastového obalu. Věděli jste, že řada obalů, které P&G v současnosti používá, je plně recyklovatelná? A že některé inovace vznikají přímo v Česku v rakovnické továrně Rakona, odkud pak putují usnadňovat život spotřebitelům do celé střední a západní Evropy? Vydejte se s námi na exkurzi po stopách nových obalů, které se v P&G zrodily díky inovativním technologiím.

Společnost Procter & Gamble v České republice působí už více než 30 let a její produkty používá více než 90 % českých domácností. O velké oblibě této společnosti hovoří i to, že zaujímá místo v TOP 10 na americké burze. Kromě neustálých produktových inovací a vylepšování jejich funkčnosti se Procter & Gamble zasadil i o mnohé obalové inovace a nové technologie, díky kterým jsou produkty nejen účinnější, ale také udržitelnější pro životní prostředí.

Už před lety jsme se zavázali k tomu, že prostřednictvím inovací našich výrobků a obalů budeme naše spotřebitele podporovat a inspirovat k odpovědné spotřebě. A i díky tomu, že je celá řada produktů vyráběna přímo v České republice, a jsou tudíž přepravovány do regálů v obchodech s minimální uhlíkovou stopou, se nám to daří,“ uvádí Lukáš Hora, ředitel Procter & Gamble v České republice.

V současnosti se P&G zaměřil na dva klíčové cíle, kterých chce dosáhnout v oblasti designu obalů. Prvním z nich je celková recyklovatelnost všech spotřebitelských balení a opětovná použitelnost veškerých obalů, tím druhým pak používání recyklátu a snížení závislosti na panenských plastech o celých 50 %. A jak tato snaha pokračuje? Některé produkty se již nyní přesunuly do udržitelnějších obalů a v brzké době to čeká mnoho dalších.

Inovace se rodí i v Česku

Slyšeli jste už někdy o rakovnické továrně P&G Rakona? Právě tento středočeský závod má na udržitelných inovacích svůj nezpochybnitelný podíl. Česká republika je pro společnost P&G šestým nejdůležitějším regionem střední Evropy a právě Rakona a celý český provoz jsou podstatnou součástí evropského P&G i půdou pro vznik nových inovací. Věděli jste, že všechny technické novinky v oblasti péče o domácnost jsou zde dále rozpracovány a testují se zde výrobky pro celý svět? Rakona se soustředí hlavně na značky Jar, Ariel, Lenor a brzy i na značku úklidových výrobků Swiffer.

Značka Ariel nedávno uvedla na trh inovativní kartonový obal Ariel ECOCLIC, který lze po spotřebování kapslí jednoduše vyhodit do kontejneru na papír. Díky novému balení se také vejde na přepravní paletu o 48 % balení navíc, to znamená, že se na silnicích bude pohybovat o 19 % nákladních aut méně. To celkově uspoří 7,1 milionů kilometrů ročně. Nový prací prášek Ariel Color s technologií AquaPowder navíc prádlo vypere a zároveň pomáhá zachovat zářivé barvy oblečení, a to i při praní na teplotu 30 °C, což vám ušetří nejen energii, ale i finance. Prádlo si navíc udrží barvu a tvar po delší dobu, než kdybychom ho prali na vysoké teploty. A pokud rádi přidáváte k pracímu prášku i aviváž, potěší vás, že balení aviváží Lenor je nyní vyrobeno ze 100% PCR a nabízí 100% recyklovatelnost. Konkrétně v Rakoně tento rok investují do dokončení etiketovací technologie pro aviváže Lenor, které umožní náhradu barvených PET lahví za ty plně transparentní s jednodušší recyklovatelností.

A co takové tablety do myčky? Je možné zlepšit dopad na životní prostředí i v této oblasti? S tabletami do myčky Jar ADW New Formula ano. Umožňují totiž dokonale umýt nádobí i při krátkém mycím cyklu, čímž pomáhají spotřebitelům šetřit nejen s vodou, ale také energií (a v neposlední řadě uspoří i finance). Příjemný bonus této inovace je také to, že vaše nádobí bude umyté za polovinu času. Obal tablet Platinium+ je navíc vyroben z 25 % z recyklovaného plastu.

K úspoře zdrojů přispívají i prachovky a mopy Swiffer, které jsou už několik let dostupné na českém trhu, protože pro jejich používání je potřeba menší množství vody, energie na její ohřívání a čisticích prostředků než běžné mopy. Utěrky Swiffer brzy budou, stejně jako Jar, Ariel a Lenor, vyráběny v České republice, což dále díky krátkým přepravním vzdálenostem sníží jejich ekologickou stopu.

Inovace směřující k udržitelnosti životního prostředí – od šamponů až po žiletky

Které konkrétní produkty se dočkaly prvních zásadních změn? Jsou to například oblíbené šampony Head & Shoulders a Pantene. Ty jsou nyní prodávány v plně recyklovatelném balení – průhledných PET lahvích, které jsou kromě uzávěru celé vyrobeny ze 100 % plastu recyklovaného po spotřebě (PCR), například vytříděných lahví. Díky této změně je možné ročně ušetřit až deset tisíc tun primárního plastu. Láhve jsou navíc dále stoprocentně recyklovatelné, takže umožňují další použití. Ze 100% plastu PCR jsou také vyrobené všechny lahve šamponů Aussie Brunette & Hydration initiatives.

Produkty v péči o naše vlasy to ale nekončí. Společnost P&G zavedla ekologičtější řešení napříč celým sortimentem produktů – od kosmetiky a hygienických potřeb až po úklidové přípravky. Například dámské vložky Always Lily 6 initiative dosahují komplexnější udržitelnosti díky přechodu z plastových sáčků na nový plně recyklovatelný papírový obal, který pochází z udržitelných zdrojů. Celý dodavatelský řetězec je navíc evropský, což znamená méně dopravy a s tím spojeného znečišťování ovzduší. Z ekologicky šetrného materiálu je vyrobeno také balení vložek Naturella Cotton Protection liners, které získalo certifikát FSC (Forest Stewardship Council). Výrobky s tímto logem podporují šetrné lesní hospodaření k přírodě. Certifikovaný FSC obal mají též vložky Always Zero Line.

Podobnou inovací v oblasti obalů je také zubní pasta Oral-B Professional Enamel Regeneration. Její tuba je nově vytvořena z HDPE, což je polyethylen o vysoké hustotě, který poskytuje pastě stejnou ochranu jako klasický obal, ale navíc je díky němu tuba mnohem snadněji recyklovatelná, než tomu bylo dříve, když byla vyráběná z většího množství neoddělitelných materiálů. Výroba kartonové krabičky je navíc certifikovaná FSC. Inovativní řešení nabízí také zubní kartáčky Oral – B The Clic toothbrush. 80 % samotného kartáčku lze totiž opakovatelně použít (vyhodí se jenom použitá hlavice), čímž se oproti standardnímu zubnímu kartáčku, který po opotřebení celý vyhodíme, sníží plastový odpad až o 60 %.

Ekologičtější řešení naleznete i u holítek Gillette a Venus. Ty přešly z plastových blistrů do kartonů s certifikací FCS, čímž můžeme ušetřit 1000 tun primárního plastu ročně.

Nejen materiály, ale i technologie přispívají k větší ekologičnosti obalů

 Aby se však co nejvíce zlepšila recyklovatelnost obalů a bylo dosaženo cirkulární ekonomiky, je potřeba stále rozvíjet nové technologie. Společnost P&G proto stále hledá nové partnery, díky kterým může dosahovat významných pokroků. Jedná se například o partnerství P&G s Verso Vita a společné řešení recyklace PE. Zkratka PE značí polyethylen, který je v současnosti nejpoužívanějším plastem na světě. Jeho roční produkce je odhadována na více než 60 milionů tun. Právě polyethylen je nejčastěji využíván k výrobě obalové techniky, jako jsou například láhve od kosmetiky či čisticích prostředků. Největším problémem při recyklaci tohoto druhu plastu je jeho různorodé znečištění, které vzniká zbytky původního obsahu.

Procter & Gamble také pracuje na zavedení laserového tisku. Ten je schopen přetvořit již jednou popsané plastové etiky, které dříve nebylo možné opětovně použít, a znovu je přeznačkovat na daný výrobek. Ročně je tím možno ušetřit značné množství produkovaných plastových odpadů. Pod záštitou společnosti P&G v USA nyní probíhá testovací fáze, jež se zaměřuje na šamponové láhve. K celosvětovému rozšíření dojde pravděpodobně příští rok.

Za zmínku stojí i Projekt Holy Grail. Ten je společným projektem desítek firem, který má vyřešit jednu z nejzávažnějších překážek v recyklování plastů – neefektivní třídění v recyklačních provozech. Jeho start vzešel od expertů z P&G v roce 2017 a jeho cílem je zvýšit počet recyklujících uživatelů a z odebraného odpadu vyrobit nový plast. Jedná se o digitální vodoznaky „vytištěné“ na plastový obal, který je pak podle znaku lehce naskenovaný a správně vytříděný. V současnosti probíhá pilotní testování tohoto systému v Kodani.

Zdroj  :PG