DPP

Servis průzkumných bezpilotních prostředků ScanEagle pro českou armádu zajistí agentura NSPA (NATO Support and Procurement Agency). Ministerstvo obrany s ní uzavře smlouvu, jejíž předpokládaná hodnota bude 99,2 milionu korun. Informaci o zakázce dostala vláda.

Drony ScanEagle, které mohou být vybaveny například různými druhy kamer, slouží vojákům pro zajišťování informací. Armáda je využívá v zahraničních operacích, nasazeny byly zejména v Afghánistánu.

Součástí chystané servisní smlouvy jsou též dodávky náhradních dílů a spotřebního materiálu. Předpokládaná hodnota kontraktu je 99,17 milionu korun, zabezpečí servis do 30. listopadu 2026.

Drony ScanEagle byly pořízeny v roce 2014, a to na základě smlouvy uzavřené s vládou Spojených států v režimu Foreign Military Finance (FMF), tedy za využití finančních prostředků USA. „Jednalo se o dar v rámci kongresem USA schváleného projektu na podporu boje s terorismem,“ poznamenal Táborský.

Vláda dnes také vzala na vědomí informaci o uzavření rámcové dohody na servisní podporu robotického průzkumného prostředku UGV-Pz, kterou bude zajišťovat stání podnik Vojenský technický ústav (VTÚ). Předpokládaná hodnota kontraktu je asi 16,5 milionu korun. Právě VTÚ tento bezosádkový prostředek vyvinul, vyrobil a dodal české armádě. VTÚ zajistí technickou údržbu, opravy, seřízení a nastavení nebo třeba aktualizaci softwaru.

Zdroj : ČTK