[quote]Výročí 100 let od vzniku pražského kbelského letiště by mohl na začátku června připomenout letecký den. Divákům by armáda zdarma představila svou leteckou techniku na zemi i ve vzduchu. Poslední podobné akce se na místní základně konaly v 90. a 30. letech minulého století. Na setkání se starosty okolních obcí to řekl velitel základny David Klement. Akce by se mohla spojit s muzejní nocí ve kbelském leteckém muzeu a připomínkou legionářské tradice, kterou plánuje radnice městské části Praha Kbely.[/quote]

Letecký den, který by mohl do Kbel přilákat tisíce návštěvníků, je zatím naplánován na sobotní odpoledne 9. června. Jednání o programu podle Klementa v současné době teprve probíhají. Pořadatelé, mezi kterými je i nezisková organizace Jagello 2000, by rádi divákům předvedli asi dvouhodinovou leteckou ukázku, další techniku si budou moct prohlédnout na zemi. Armáda tak pravděpodobně představí i třeba stíhací letouny Gripen.

Podle Petra Zlahohlávka z organizace Jagello 2000, která například pořádá v Ostravě jednu z největších akcí zaměřenou na vojenskou tématiku pro širokou veřejnost, by rozhodnutí o konání akce mělo padnout v březnu.

Ve stejný den budou moct lidé tradičně do Kbel zavítat v rámci muzejní noci, kdy se mimo klasické otevírací hodiny zpřístupňují různá muzea. Otevře se i kbelské letecké muzeum, které spravuje Vojenský historický ústav.

Kbelská městská část zároveň plánuje ve svém Centrálním parku lidem představit život československých legionářů za první světové války v Rusku. Starosta městské části Pavel Žďárský ČTK řekl, že by v parku měla tábořit jednotka složená z několika desítek mužů v historických uniformách. V ležení by byl umístěn i třeba polní lazaret, legionáři by si před diváky třeba vařili a předváděli běžný život, jaký vojáci československých legií v Rusku vedli.

Česká republika si letos připomíná 100 let od vzniku Československa. Konat se bude řada akcí včetně velkých výstav nebo říjnové vojenské přehlídky.

Zdroj: ČTK

DPP