Kraj Vysočina letos dostane ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 200 milionů korun na stavby silničních obchvatů Jihlavy a Brtnice. Oba budou potřeba i kvůli přepravě rozměrných a těžkých nákladů pro dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Na druhou část jihovýchodního obchvatu Jihlavy už kraj hledá dodavatele. Na zahájení je připravený také obchvat Brtnice, uvedl kraj v tiskové zprávě.

„V případě Brtnice je stavební dokumentace kompletně připravena včetně vydaných povolení. Zajištění financování ze strany státu je pro nás impulsem pro rychlé vypsání zakázky,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Na stavbu druhé části obchvatu Jihlavy dostane letos Vysočina ze státního fondu 150 milonů korun, na obchvatu Brtnice může do konce letoška proinvestovat 50 milionů korun.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) po středečním jednání vlády řekl, že SFDI v letošním roce uvolní téměř půl miliardy korun na nové trasy potřebné pro dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Peníze podle něj budou směřovat také na silnice první třídy. „Samozřejmě pamatujeme také na opatření v Jihomoravském kraji a ve Středočeském kraji,“ uvedl.

Stavba dalších tří kilometrů jihovýchodního obchvatu Jihlavy by měla začít letos na podzim, kdy bude dokončena první část tohoto obchvatu za víc než půl miliardy korun. Předpokládaná cena projektu na pokračování nové silnice je podle věstníku veřejných zakázek 341,5 milionu korun bez DPH. Celý obchvat pak propojí výpadové trasy na Znojmo a Třebíč se silnicí, po níž auta jezdí z Jihlavy na Žďár nad Sázavou, Velké Meziříčí a k nájezdům na dálnici D1.

Obchvat města Brtnice na silnici mezi Jihlavou a Třebíčí bude měřit 3,8 kilometru, podle dřívějších údajů kraje to bude rovněž stavba za stovky milionů korun. Směrem k Dukovanům je na krajských silnicích ještě potřeba postavit obchvaty Zašovic, Okříšek a Slavětic. Peníze ze SFDI dostával kraj také na přípravy těchto staveb.

Finální nabídku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech podali na konci loňského října tři zájemci, a to severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Vláda už rozhodla, že vyzve KHNP a EDF k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další fázi soutěže nebude pokračovat společnost Westinghouse, jejíž nabídka podle vlády nesplnila podmínky.

Zdroj: ČTK