Elektrokoloběžky se staly populárním dopravním prostředkem ve městech, avšak s jejich rostoucím využíváním přichází i zvýšené riziko úrazů, zejména poranění hlavy. Analýzy dopravních nehod a studie potvrzují, že nošení ochranné přilby může závažnost těchto zranění významně snížit.

Právní rámec nošení přilby

V současné době není nošení přilby na elektrokoloběžce v České republice povinné pro osoby starší 18 let. Zákon č. 361/2000 Sb. ukládá povinnost nosit přilbu pouze cyklistům mladším 18 let. Pro dospělé je nošení přilby dobrovolné, avšak důrazně doporučované.

Jakou zvolit ochrannou přilbu?

Na trhuje je dostupné velké množství cyklistických, freestylových i motocyklových přileb. Důležitá je homologace, která potvrzuje, že přilba prošla bezpečnostními testy a splňuje potřebné normy. U cyklistické přilby se jedná o ČSN EN 1078, u motocyklových například o ECE 22.06.

Cyklistická přilba se nejčastěji vyrábí z EPS pěny s tenkou plastovou skořepinou, optimalizovaná na nárazy při pádu z kola při rychlosti 20–40 km/h. Bývá lehká (200–400 g), dobře větraná a pohodlná i při delším nošení.

Motocyklová přilba má naopak pevnou tvrdou skořepinu (z polykarbonátu, skelných vláken nebo karbonu) a silnou vrstvu EPS pěny pro absorpci nárazu ve vysokých rychlostech (i přes 100 km/h). Obsahuje i další vrstvy tlumící náraz a polstrování pro pohodlí, fixaci hlavy a je pochopitelně těžší (1,2–1,8 kg). Integrální přilby na rozdíl od cyklistických chrání i bradu a obličej, kryjí celou hlavu.

Výběr přilby tak značně závisí na maximální dosahované rychlosti elektrokoloběžky. Pro rychlejší modely volíme přilbu motocyklovou, pro slabší modely stačí běžná cyklistická ochranná přilba. “ Pro elektrokoloběžky schválené dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 168/2013 jako vozidlo kategorie L určuje požadavky na ochrannou přilbu Vyhláška Ministerstva dopravy č. 341/2002 Sb., zde tak není možné běžnou cyklistickou přilbu využít” doplňuje Radka Binhaková, krajská koordinátorka BESIP.

Proč ji nosit?

Data z hloubkové analýzy dopravních nehod (CDV) ukazují, že mezi nejvážnější a nejčetnější zranění cyklistů při nehodě se řadí poranění hlavy. Závažnost zranění hlavy lze použitím ochranné přilby ovlivnit, resp. zmírnit. Na základě dostupných dat a analýz doporučujeme, aby nošení přilby na elektrokoloběžce bylo povinné pro všechny uživatele, bez ohledu na věk. Tento krok by mohl výrazně přispět ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a snížení počtu vážných úrazů. „Systematický monitoring nehodovosti uživatelů elektrokoloběžek realizujeme od ledna 2023. Z analýzy souboru přibližně 1 100 evidovaných nehod (pozn. do dubna 2025) vyplývá, že 79 % zraněných jezdců na elektrokoloběžkách přilbu nepoužilo.

Z celkového počtu pěti usmrcených ji neměli čtyři z nich. Přestože je použití přilby zákonem povinné pro osoby mladší 18 let, přilbu při nehodě neměly dvě třetiny zraněných v této věkové skupině,“ uvádí Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu. Detailní informace k nehodovosti na elektrokoloběžkách obsahuje webová aplikace.

Analýza dále ukazuje, že prahová hodnota pro vznik zranění hlavy u cyklisty je překročena při nárazu, kdy přetížení působící na hlavu dosahuje hodnoty 400 m/s². Při této úrovni přetížení dochází k vážným poraněním hlavy, která mohou mít dlouhodobé zdravotní následky. Simulace pádů cyklistů při různých rychlostech potvrzují, že při rychlosti 25 km/h je riziko překročení této prahové hodnoty vysoké, což podtrhuje význam nošení ochranné přilby, která může absorbcí nárazu výrazně snížit přetížení působící na hlavu a tím minimalizovat riziko těžkých poranění.

Bezpečnost na silnicích je prioritou. Nošení přilby je jednoduchý a efektivní způsob jak chránit zdraví a životy uživatelů elektrokoloběžek. Vyzýváme všechny uživatele, aby si uvědomili důležitost ochrany hlavy a používali přilbu při každé jízdě.

Zdroj: BESIP