Internetové stránky pražské integrované dopravy (PID) včera ráno napadli neznámí útočníci. Web zablokovali útokem DDoS, tedy prostřednictvím velkého množství zaslaných robotických dotazů. Provoz stránek se částečně podařilo obnovit zhruba v 10:15. 

PID sdružuje pražskou a středočeskou veřejnou dopravu. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery velkým počtem dotazů zahltí napadený server, a tím ho vyřadí z provozu. S obdobnými útoky se v uplynulých měsících potýkaly rovněž další instituce v Česku včetně například ministerstva spravedlnosti.

„Útok začal v 07:10 a kolabovat to začalo o něco později. Vypadá to na útok z Ruska. Ve spolupráci se správcem hostingu pracujeme na plném zprovoznění webu, nyní již částečně funguje,“ uvedl krátce před 10:30 Drápal.

Na internetových stránkách PID cestující najdou veškeré informace o veřejné dopravě, tedy například jízdní řády, informace o mimořádnostech v provozu nebo přehled výluk a novinky z MHD. „Kromě webu je ještě omezená funkčnost stránek mapa.pid.cz. Vše ostatní je na webu nezávislé,“ dodal Drápal.

PID zahrnuje městskou hromadnou dopravu v Praze a veřejnou dopravu ve Středočeském kraji. Vedle městských a příměstských autobusů, tramvají, metra a vlaků provozuje také některé přívozy nebo lanovku na Petřín. Systém je rozdělen na několik pásem a cestující pak platí za dopravu podle toho, kolika pásmy po cestě projíždí. Pražská i středočeská veřejná doprava se řídí jednotnými tarify.

Zdroj  :ČTK

DPP