Kurýrní společnost Wolt spustila v Česku program podpory pořízení elektrických vozidel pro kurýry na leasing. Program Better Cities Fund poskytne 2,5 milionu korun na zpřístupnění leasingu elektrických vozidel, které bude možné využít v městském provozu nejen na silnicích, ale v některých případech i na cyklostezkách. Vedle toho budou kurýři tři měsíce testovat 20 elektrických vozítek nabízených prostřednictvím platformy E-Mobility Rentals. Uvedli to zástupci Woltu na tiskové konferenci v Praze.
Součástí programu podpory jsou technologická řešení, která zajišťuje společnost Treshpoint. Testované elektrická vozítko VOK S má nosnost 120 kilogramů, objem nákladového prostoru je 420 litrů a dojezd při použití dvou baterií až 100 kilometrů. Vozítko se nabije z běžné zásuvky do šesti hodin. Tento model je mimo jiné vybaven GPS.
Dalším využívaným vozidlem je model SmartVélo No.3. Ten nabízí nákladový prostor o objemu 250 litrů a nosnost až 85 kilogramů. Díky vyměnitelné AES baterii s životností až 2500 nabíjecích cyklů má vozítko dojezd až 150 kilometrů, což odpovídá celodennímu provozu. SmartVélo může i na cyklostezky.
„Přibližně 80 procent našeho environmentálního dopadu pochází z doručování. Česká republika patří mezi země s nejvyššími emisemi v síti Wolt – 72 procent objednávek je tady doručováno autem. Proto investujeme do řešení, která pomůžou kurýrům přejít na bezemisní dopravu, a zároveň tím přispíváme ke kvalitě městského života,“ uvedl Jakub Moťovský, ředitel strategie a inovací pro kurýry Woltu ve střední Evropě.
Vedle podpory elektrických vozidel Wolt spustil program doručování prostřednictvím kurýrů chodců, kteří se budou pohybovat například v historickém centru pěšky.
Program Better Cities Fund vznikl ve spolupráci s EIT Urban Mobility a navazuje na úspěchy z jiných evropských zemí, kde došlo ke snížení emisí o 75 procent na doručení. Podobný efekt očekává Wolt i v Praze, kde zatím alternativní pohony tvoří jen malý podíl vozového parku.
„Naší ambicí je zpřístupnit technologie, které kurýrům pomohou zvládat každodenní provoz efektivněji a městům přitom uleví od zbytečné zátěže. Elektrokola jako VOK S nebo SmartVélo No.3 ukazují, že udržitelnost a praktičnost se mohou skvěle doplňovat,“ řekl spoluzakladatel společnosti Treshpoint Justin Ihnken.
Technologický start-up Wolt vznikl v roce 2014 ve Finsku. Nyní působí ve 27 zemích. Na český trh Wolt vstoupil v roce 2018, nyní jeho kurýři rozváží ve 44 českých městech. Jeho konkurentem je například služba Bolt nebo Foodora.
Zdroj: ČTK