[quote]Letecké dopravě se může zase víc dařit do tří až pěti let. Potrvá, než se dostane z důsledků koronavirové pandemie. Novinářům to dnes řekl nový ředitel East Bohemian Airport Ivan Čech. Společnost, kterou společně vlastní Pardubice a Pardubický kraj, provozuje pardubické letiště.[/quote]

„Letošní rok budeme rádi, když se odrazíme. Myslím, že tři až pět let bude letecká doprava skomírat, budeme bojovat o každého pasažéra, o každou přepravenou tunu,“ řekl Čech.

Do funkce nastoupil 1. února. Předchůdkyně Hana Šmejkalová skončila na konci roku, představenstvo jí odvolalo, kritizovalo například to, že si iniciovala v době krize letecké přepravy odměny. Čech v minulosti velel armádnímu letišti v Pardubicích a Čáslavi. Potom pracoval na velitelství vzdušných sil v Praze a pak byl ve funkci ředitele sekce správní a bezpečnostní Úřadu pro civilní letectví.

„Po letech se jako Pardubák vracím na letiště v Pardubicích, je to pro mě výzva, která přichází v životě jenom jednou,“ uvedl ke svému jmenování.

Letiště v Pardubicích má teď dvě linky do Lvova a Kyjeva, které provozuje maďarský nízkonákladový WizzAir. Od března se očekávají lety společnosti Ryanair do španělského Alicante. Pokud se opět kvůli pandemii nezastaví letecká doprava, v létě se plánují charterové lety.

„Jednáme o dalších linkách, zatím si to necháme pro sebe. Dřív tady byla velmi úspěšná spolupráce s Ruskem, rádi bychom na to navázali. Pro charterovou sezonu máme domluvené Bulharsko, Turecko, řecké ostrovy,“ řekl Čech.

EBA také již jedná o sezoně 2022. Chce obnovit lety do Černé hory, Egypta, Turecka. Chce mimo jiné vytvořit vhodné podmínky pro cestování rodin s dětmi. Pardubické letiště také víc zacílí na nákladní dopravu.

„Můžeme přepravovat letecký náklad do světa. Nastartování určité úrovně letecké přepravy nám zajistí, že budeme mít zabezpečený stálý příjem. Nebudeme tolik závislí na osobní přepravě, náklad se přepravuje neustále,“ řekl ČTK ředitel.

Pardubické letiště od roku 2018 odbavuje cestující z nového terminálu, který stál 266 milionů korun a EBA ho splácí. Podle Čecha je dobře, že akcionáři s novou stavbou souhlasili.

„Bez nového terminálu bychom zamrzli. Je 21. století, bez něj bychom úplně zastavili letiště, byl to drahý, ale správný krok,“ řekl ČTK Čech. Zatím není dokončeno první patro, kde by měly být kanceláře a další služby. Letos se vzhledem k situaci neočekává jeho dokončení, dodal Čech.

Letiště vloni prohloubilo ztrátu, ubyli mu cestující. Za loňský rok bude jeho záporný hospodářský výsledek necelých 40 milionů korun. Loni letiště odbavilo 36.000 cestujících. Předloni mělo kolem 102.000 cestujících a ztrátu kolem 35 milionů korun. „V porovnání s ostatními letišti byl pokles v Pardubicích v procentuálních číslech nejnižší,“ řekl člen představenstva Jan Hrabal (ANO).

 

Zdroj : ČTK