DPP

Policie na Vysočině dnes za odmítnutí vážení nákladního vozu udělila poprvé pokutu 100.000 korun. Umožnila jí to novela zákona o pozemních komunikacích účinná od 1. ledna letošního roku. Loni mohla být pokuta nejvýše 30.000 korun. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Nízkorychlostní vážení odmítl pětadvacetiletý řidič jízdní soupravy převážející dřevo při kontrole na silnici I/38 u obce Horky na Třebíčsku.

Kontrola byla na vozidla převážející vytěžené dřevo zaměřená. Policie se jejich kontrole věnuje opakovaně. Důvodem je kůrovcová kalamita v kraji a velké množství nákladních aut, která dřevo svážejí. Přetížené a špatně naložené soupravy mohou být nebezpečné v provozu a přispívají k ničení silnic.

„Při kontrolách vozidel převážejících dřevní hmotu jsme se loni setkávali s nekázní řidičů. V nejčastějších případech to bylo přetížení vozidel nebo jízdních souprav, překročení stanovených rozměrů, zejména výšky a dále nesprávně zajištěných nákladů. Řešili jsme rovněž situace, kdy se řidič na výzvu policisty odmítl podrobit kontrolnímu vážení a při kontrole odmítl najet s vozidlem na nízkorychlostní kontrolní váhy, což mu ukládá zákon,“ uvedl David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Loni nízkorychlostní vážení odmítlo 112 řidičů, policisté za to ukládali pokuty v maximální možné výši.

Zdroj : ČTK