Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad Martinem Majlingem, jenž si má odpykat 15 let za pokus o vraždu. Úmyslně strhnul přítelkyni volant při jízdě autem, které pak vyjelo do protisměru. Soud dovolání spolu se spisem obdržel v lednu, zatím není rozhodnuto, zjistila ČTK z justiční databáze. V průměru soud vyřizuje dovolání v trestní agendě za 42 dní.

Incident se stal v květnu 2017 v katastru Klimkovic na Novojičínsku. Opilý Majling podle rozsudku strhl volant do protisměru ve chvíli, kdy tam jel další vůz se dvěma lidmi. Řidička svou rychlou reakcí zabránila nejhoršímu, auta do sebe narazila jen bokem. Při druhém zásahu do řízení však už vyjela ze silnice, havarovala a zranila se.

Ostravský krajský soud původně Majlingovi uložil sedmiletý trest za pokus o těžké ublížení na zdraví. Vrchní soud v Olomouci ale čin překvalifikoval na pokus o vraždu a trest zpřísnil. „Obžalovaný úmyslně vyvolal stav, který hrozil smrtelným následkem, k tomuto následku byl lhostejný a jen šťastnou shodou okolností k němu nedošlo,“ uvedl loni v září soudce vrchního soudu Michael Vrtek.

Majling měl podle rozsudku vztek, protože přítelkyně se s ním v den incidentu rozešla, pohádali se, navíc byl opilý. V situaci, kdy řidičce zasahoval do řízení, jelo auto rychlostí zhruba 80 kilometrů v hodině. Obžalovaný vinu popíral. U soudu prvního stupně tvrdil, že si nic nepamatuje.

Zdroj : ČTK