Zájem o jednotné jízdenky ve vlacích postupně roste. Poptávka po nich stoupla především v létě, kdy jsou prodeje o 75 procent vyšší než před rokem. Celkově si za více než rok a půl fungování systému One Ticket na české železnici jednotnou jízdenku koupilo téměř 2,7 milionu cestujících. Dnes o tom informoval státní podnik Cendis, který má systém na starosti. Jednotné jízdenky lze využívat téměř ve všech vlacích v Česku bez ohledu na dopravce.

Podle loňských statistik tvoří jednotné jízdenky přes jedno procento z celkového počtu cestujících u Českých drah.

„Loni bylo od počátku června do konce července prodáno 270.219 jízdenek OneTicket, letos to už bylo 473.175,“ řekl ředitel Cendisu Jan Paroubek. Letos v červnu podle něj také poprvé padla hranice 10.000 prodaných jízdenek OneTicket za den. Stalo se tak v pátek 17. června a prodalo se jich 10.046.

Zvýšení prodejů je podle Cendisu patrné i na dalších číslech. „První milion jízdenek OneTicket byl prodán za 11 měsíců, druhý za sedm. Teď jsme na prahu třetího milionu a při stávajícím tempu ho opět dosáhneme dříve,“ uvedl Paroubek.

Jednotnou jízdenku OneTicket mohou cestující využívat jednorázově, v dlouhodobých verzích pro pravidelné dojíždění nebo pro neomezené cestování po určitou dobu. Systém nabízí také asistenční službu pro handicapované. Systém jednotného tarifu OneTicket umožňuje lidem cestovat po železnici s jednou jízdenkou bez ohledu na dopravce na zvolené trase. Systém platí také v komerčních vlacích, jízdenka tak platí v 99 procentech železničních spojů v Česku.

Stát chce do budoucna systém rozšířit. Podle ministerstva dopravy podporuje využívání veřejné dopravy, jednotná jízdenka by tak mohla v budoucna platit například i v autobusech.

Zdroj  :ČTK