Globální poptávka po soukromých i obchodních letech v prvních čtyřech měsících letošního roku překonala předpandemické úrovně. Výrazné zlepšení je v letošním roce patrné také ve výdajích za okružní plavby nebo autobusovou a vlakovou dopravu. Vyplývá to ze studie ekonomického institutu společnosti Mastercard.

Významným zjištěním studie je, že pokud se udrží nynější trend zájmu o individuální leteckou dopravu, přesáhne letos celosvětově počet cestujících hodnotu z loňského roku odhadem o 1,5 miliardy pasažérů.

Do konce dubna překonaly soukromé lety celosvětově úrovně roku 2019 o 25 procent. Zájem o obchodní lety v celosvětovém měřítku překročil předpandemickou úroveň poprvé v březnu, v dubnu pak zejména dálkové lety vykazovaly dvouciferný růst. K tomu významně přispěl všeobecný návrat do kanceláří.

Současné úrovně výdajů ukazují, že se zotavuje skupinové cestování. Výdaje za okružní plavby se v období mezi lednem a dubnem zvýšily o 62 procentních bodů, byť stále ještě zůstávají pod úrovní roku 2019. Autobusová doprava se vrátila na svou předpandemickou úroveň a výdaje za cesty vlakem zaostávají o sedm procent. Cestování autem si zachovává svou přitažlivost, výdaje za mýto a půjčovné se totiž zvýšily zhruba o 19 procent, respektive o 12 procent.

Výdaje se přesouvají zpět od věcí k zážitkům. Už téměř rok turisté v destinacích utrácejí více peněz za zážitky než za suvenýry. Výdaje za zážitky se tak nyní pohybují 34 procent nad úrovní roku 2019. Nejvýraznější růst zaznamenaly bary a noční kluby (72 procent) a zábavní parky, muzea, koncerty a další rekreační činnosti (35 procent).

Výdaje zahraničních turistů za zážitky v Singapuru vzrostly o 60 procent a ve Spojených státech přibližně o 23 procent. Ve Velké Británii se ve srovnání s rokem 2019 výdaje v této kategorii každý měsíc letošního roku více než zdvojnásobily. Poslední údaje za duben vykazují zvýšení o 140 procent.

Uvolňování protipandemických opatření překresluje mapu cestovního ruchu na rok 2022. Dostupnost a snadnost cestování jsou hlavními faktory určujícími zájem o konkrétní destinace. Celosvětově nejvyhledávanějšími destinacemi jsou Spojené státy, Británie, Švýcarsko, Španělsko a Nizozemsko.

„S tím, jak po celém světě probíhá určité ‚obnovování rovnováhy‘, sehrává mobilita významnou roli při návratu ke stavu, jaký jsme znali před vypuknutím pandemie. Odhodlání spotřebitelů vrátit se do normálu a dohnat, co je pandemie přiměla zameškat, nás naplňuje optimismem, že oživení bude pokračovat i nadále, i když mu budou v cestě stát různé dílčí překážky,“ uvedl hlavní ekonom Mastercard Bricklin Dwyer.

 

Deset nejvyhledávanějších destinací v mezinárodním cestovním ruchu:

1 Spojené státy americké
2 Velká Británie
3 Švýcarsko
4 Španělsko
5 Nizozemsko
6 Mexiko
7 Itálie
8 Německo
9 Francie
10 Kanada

Zdroj: Mastercard