Značení se zákazem předjíždění na vybraných úsecích dálnice D1 začne ŘSD umísťovat v polovině listopadu. Nově tak půjde předjíždět pouze v místech, kde jsou tři pruhy. Praxe, kdy kamion předjíždí kamion, který předjíždí kamion, by se tak již brzy mohla stát minulostí.

„Celý úsek od 21. po 178. km bude souvisle označen jako místo, kde je zákaz předjíždění kamionů s výjimkou těch míst, kde jsou stoupací pruhy, to znamená jsou tam 3 jízdní pruhy,“ uvedl v rozhovoru pro ČT Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na takových místech bude moct předjíždět i nákladní doprava, ovšem pouze v prostředním pruhu. Ministerstvo dopravy doufá ve zklidnění situace na D1, prevenci vzniku nebezpečných dopravních situací a dopravních kolon.

Jiný názor na to má Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia.

„Pokud by se vpravo utvořila dlouhá kolona pomalu jedoucích kamionů za jedním pomalým, tak si myslím, že to bude pro provoz spíše nebezpečné než bezpečné,“ říká Vojtěch Hromíř, generální tajemník ČESMAD Bohemia.

Za předjíždění v zákazu hrozí řidiči kamionu pokuta 5.000 až 10.000 Kč a zákaz činnosti na půl roku až rok, a navíc 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se o jeden z nejzávažnějších přestupků. Od nového roku se počítá i s tím, že by policie uložila pokutu na místě. Zatím řidiči musí pokuty řešit ve správním řízení, u zahraničních řidičů policie stanovuje kauci.

Policie chystá speciální kontrolní akce zaměřené na dodržování nových pravidel. Využívat k tomu budou veškerou dostupnou techniku včetně kontroly pomocí dronů nebo vrtulníků.

Zdroj: Reliant