DPP

Drážní zákon do budoucna umožní konzervaci málo využívaných lokálních železničních tratí. Novelu, která to umožní, včera podepsal prezident Petr Pavel. O prezidentově podpisu informoval Hrad. Změna zákona má také v souladu s předpisy EU zlepšit postavení cestujících na železnici. O konzervaci bude na žádost vlastníků rozhodovat drážní úřad. Podmínkou bude, že dva roky po sobě klesl provoz na takové trati ročně pod 300 jízd za účelem přepravy osob a nebo 12 nákladních jízd. Změna se nelíbí Sdružení místních samospráv. Obce se podle něj obávají rušení tratí a snížení dopravní obslužnosti.

Do novely se možnost konzervace tratí dostala ve Sněmovně na základě pozměňovacího návrhu skupiny poslanců v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS). Kupka argumentoval například hospodárnějším využitím peněz, které tak bude možné využívat na důležitější tratě.

Senátorům se ale tato možnost nelíbila. Řada z nich vyjadřovala obavy z toho, že provoz na tratích se obnovovat nebude. Například senátorka STAN Hana Žáková varovala že nepoužívané tratě budou chátrat a úspora peněz tak není jistá. Senát proto navrhl tuto část z novely vypustit, Sněmovna ho ale přehlasovala.

Vlastník bude moci požádat o konzervaci trati v případě, že dva roky po sobě na ní klesl roční provoz pod 300 jízd osobní přepravy a nebo 12 nákladních jízd. „Využití daného institutu pomůže vlastníku dráhy zejména šetřit finanční prostředky nehospodárně vynakládané na zajištění provozuschopnosti dráhy nebo její části. Zároveň však bude umožněno snazší obnovení dráhy v budoucnu v případě, kdy by zájem na jejím provozování během času vzrostl,“ uvedli předkladatelé v důvodové zprávě.

Zatím poslední pokus vložit takovýto institut do zákona nebyl v roce 2021 úspěšný. Sněmovní hospodářský výbor tehdy nejprve doporučil tuto úpravu do zákona vložit, ale Sněmovna to posléze odmítla. Obavy z konzervace tratí měly hlavně samosprávy, které se bály toho, že umožní rušit tratě bez náhrady.

Sdružení místních samospráv vyjadřuje obavy i kvůli nynější změně. Obce se podle něj bojí rušení tratí i snížení dopravní obslužnosti. „Ukotvení tohoto institutu v zákoně, navíc s možností univerzálního uplatnění, znamená v kombinaci se zcela nerovnými podmínkami pro snadné zrušení a složité obnovení provozu hrozbu pro výrazný počet železničních tratí,“ uvedla již dříve v tiskové zprávě předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR a poslankyně STAN Eliška Olšáková.

Změna zákona může například usnadnit přepravu handicapovaných cestujících nebo jízdních kol. Přestupkem například bude, pokud v železniční dopravě nezajistí v soupravě stanovený počet míst pro jízdní kola. Přestupkem bude také to, pokud dopravce nezveřejní na internetu podmínky pro přepravu kol a aktuální informace o dostupnosti kapacity pro jejich přepravu.

Zdroj: ČTK