Invoitix

V Lysé nad Labem by mohl vzniknout větší rekreační přístav, v němž by lodě mohly kotvit i déle než 48 hodin. Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) začalo s prověřováním lokality, aktuálně bude zadávat technickou studii, která má přinést přesnější návrh přístavu. ČTK to řekl mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

Ve Středočeském kraji podle Bukovského podobné místo není. Přístav by měl sloužit pro krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé stání malých rekreačních plavidel s ochrannou funkcí při povodních a pro krátkodobé stání osobní lodní dopravy.

„Je velký nedostatek míst pro dlouhodobé kotvení lodí. V současné době jsou v dispozici převážně v menších soukromých klubových přístavech. Vznikly historicky v místech, kde to bylo relativně jednoduché, třeba v Čelákovicích. Hodně lodí kotví na vlastních molech u břehu,“ řekl Bukovský. V Lysé by mohl vzniknout podobný přístav, jaké jsou například na Baťově kanálu.

V regionu buduje ŘVC menší přístaviště pro rekreační lodě, slouží ale jako zastávky na stání do 48 hodin. „Přístav umožňuje i domovské stání půjčovnám, jsou tam servisní centra pro doplňování pohonných hmot, odčerpávání odpadů, někde se i vytahují lodě z vody,“ doplnil Bukovský.

V Lysé nad Labem by podle Bukovského zřejmě nemělo být budování přístavu v rozporu s ochranou přírody. „V řadě velmi pěkných míst na Labi jsme při přípravě narazili na nepřekonatelnou ochranu přírody, zejména slepých ramen – třeba Sadská, Poděbrady a další,“ řekl Bukovský. Prověřování lokality pro přístav v Lysé je podle něj na začátku. Předpokládá, že podrobnější informace o umístění nebo velikosti by měly být známé v září.

Podle starosty města Karla Marka (Lysá nás spojuje) by přístav mohl přinést v Lysé výrazné oživení života na řece. Smlouvu o spolupráci s ŘVC ale nejprve musí schválit zastupitelé, zřejmě na červnovém jednání, řekl ČTK.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP