[quote]Zástupci České republiky a Německa v Drážďanech podepsali společné prohlášení o spolupráci a podpoře plánování vysokorychlostní tratě Drážďany-Praha. Cílem projektu, s jehož dokončením se počítá nejdříve v roce 2030, je zkrátit dobu jízdy mezi oběma městy na jednu hodinu z nynějších více než dvou.[/quote]

„Nové železniční spojení Drážďany-Praha je dlouhodobý evropský dopravní projekt se zásadním významem pro svobodný stát Sasko,“ zdůraznil dnes ministerský předseda této východoněmecké spolkové země Michael Kretschmer, podle něhož nový koridor přinese prospěch obyvatelům, turistům i životnímu prostředí.

Prohlášení dnes podepsali také zástupci ministerstev dopravy obou států, české Správy železnic a německého dopravce Deutsche Bahn. Budoucí trať střídavě charakterizovali jako „důležitý infrastrukturní projekt“, „ambiciózní projekt budoucnosti“ nebo „významnou výzvu“.

Dalším krokem bude podle Správy železnic uzavření mezistátní smlouvy, jejíž vypracování a ratifikace se v obou zemích předpokládá v horizontu čtyř let. Bývalý český ministr dopravy Dan Ťok přitom v roce 2018 uvedl, že by tato smlouva mohla být uzavřena a ratifikována už koncem roku 2019, což se však nestalo.

Až bude smlouva skutečně schválena, má projekt postoupit do dalších fází – získání stavebního povolení a výstavby.

Současný ministr dopravy Karel Havlíček začátkem února v Berlíně vyjádřil přesvědčení, že by se mohlo začít stavět už v roce 2025. Výstavba, jejíž součástí je i 26,5 kilometru dlouhý tunel pod Krušnými horami, pak má trvat pět let.

Ještě je ale potřeba dořešit řadu aspektů stavby. Na české straně třeba zatím není jasné, zda trať povede přes Ústí nad Labem, nebo přes Lovosice. Němečtí experti i proto spíše hovoří o dostavbě trasy nejdříve koncem 30. let.

 

Zdroj : ČTK