Dopravní stavby se prodražují, u některých materiálů stouply náklady v posledních týdnech až o desítky procent. Stát proto bude při úhradách stavebním firmám postupovat adresně, častěji chce využívat takzvanou průběžnou inflační doložku, která by měla zohlednit růst cen za materiál během roku. V rozhovoru s ČTK to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Zdržení či zastavování rozpracovaných staveb podle něj nehrozí.
Ministerstvo dopravy chce podle Kupky při rozhodování o úhradě zvýšených nákladů oproti původním smlouvám postupovat adresně. „Pokud dojde ke zvýšení fakturace, tak to samozřejmě zaplatí stát. Je proto na místě důsledně sledovat, kde to navýšení je opravdu nezbytně nutné,“ popsal ministr. Postupovat by se mělo podle konkrétní stavby i například podle postupu stavebníků.
Stát bude podle ministra častěji vyžívat takzvaných inflačních doložek, kterými by mohl stavebním firmám pomáhat se zvýšenými náklady už během roku. Inflace by se tak do úhrad započítávala už během roku a ne až na jeho konci, jak je u většiny smluv běžné, uvedl ministr.
Rozdělané stavby podle Kupky pokračují. Stát naopak prodloužil lhůtu pro dokončení výběrových řízení u připravovaných staveb. Ředitelství silnic a dálnic a Správa železnic posunuly uzávěrky u všech soutěží až do období po Velikonocích. „Poté vyhodnotíme, jak se ceny v nabídkách posunuly,“ dodal Kupka.
Ministerstvo dopravy se stavaři průběžně jedná. Petr Svoboda ze Sdružení pro výstavbu silnic už dříve ČTK řekl, že nárůst cen se liší podle jednotlivých komodit. Například u cen asfaltů je nárůst z asi 10.000 Kč za tunu z podzimu 2021 až k 16.000 Kč za tunu nyní, to je až o 60 procent. Nárůst ceny kameniva je podle výrobců více než pětinový. Cenu prací ovlivňují i nárůsty cen plynu, oceli a hliníku, které jsou ve stovkách procent, uvedl Svoboda.
Zdroj :ČTK