Motorové lokomotivy řady T478, kterým železničáři a fanoušci drážní dopravy kvůli jejich typickému vzhledu neřeknou jinak než Bardotka či Zamračená, budou patřit mezi hlavní lákadla sobotního Regionálního dne železnice v depozitáři ČD Muzea v Olomouci. Návštěvníci si budou moci také prohlédnout opravenou točnu či se projet vlakem taženým parní lokomotivou Velký Bejček. ČTK to dnes sdělil Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

„Letošní ročník Regionálního dne železnice v Olomouci bude věnován setkání motorových lokomotiv řady T 478.1 známých pod přezdívkou Zamračená, či na Moravě častěji Bardotka, Barča nebo Berta. Za zvukem jejich motoru se sjíždějí nadšenci z celého světa,“ uvedl Pošta. V sobotu do Olomouce přijedou dvě lokomotivy T478 z Veselí nad Moravou a Brna.

Při ranní cestě z jižní Moravy a podvečerní jízdě zpět povezou obě legendární motorové lokomotivy osobní vozy, kterými se budou moci svézt cestující. „Mezi další zástupkyně této řady bude patřit například valašská T 478.1004 nebo domácí 749.250-7. Objeví se v čele dalších vlaků, které během dne vyrazí směrem do Hluboček, Šternberku a Litovle předměstí, uvedl Pošta

V provozu bude také historická pantografová souprava řady EM 475.1, která v sobotu třikrát vyrazí z olomouckého hlavního nádraží přes Prostějov či Přerov do Nezamyslic a zpět. „Zájemci se budou moci svézt také soupravou s dvěma motorovými vozy řady M 131.1 Hurvínek. Ta nejdřív pojede z hlavního nádraží v Olomouci do Hluboček a zpět a potom celkem čtyřikrát projede úsek z olomouckého hlavního nádraží do stanice Olomouc-Řepčín a zpět,“ podotkl Pošta.

V depozitáři ČD Muzea v sousedství hlavního nádraží bude připravena přehlídka historických železničních vozidel na nedávno opravené točně i moderovaný doprovodný program. „V depozitáři se budou prodávat propagační předměty se železniční tematikou a občerstvení bude zajištěno tematicky v bufetovém voze BDlm,“ dodal Pošta.

Olomoucké železniční muzeum ČD se letos dočkalo kompletní rekonstrukce tamní točny. Opravou prošlo také kolejiště u depa historických vozidel, kde dělníci položili i novou žulovou dlažbu v části kolejí mezi točnou a stáním, takzvanou kruhovou remízou. Pohyb návštěvníků po kolejišti tím má být bezpečnější. Náklady činily 13 milionů korun. Kvůli opravám bylo muzeum od letošního března uzavřeno, znovu se otevře právě v sobotu.

Remíza v Olomouci, jejíž součástí je i samotná točna, byla otevřena 1. května 1950. Než zde bylo v roce 2012 otevřeno muzeum historických vozidel, sloužil areál jako depo pro motorové vozy. Muzeum se od počátku zaměřuje na exponáty, které se vztahují k regionu a byly provozovány hlavně na Moravě. Nejstarším exponátem je parní lokomotiva z roku 1898, nejmladší parní lokomotiva pochází z roku 1956.

Zdroj : ČTK