Na jednokolejné trati z Olomouce do Uničova, kde se testuje výhradní provoz pod automatickým zabezpečovačem ETCS, už systém vlaky ve více než 99 procentech případů chybně nezastavuje. Od konce loňského listopadu se počet těchto problémů snížil o více než polovinu. Vyplývá to ze statistiky Správy železnic (SŽ). Zkušební provoz na takzvané Uničovce měl zajistit postupné odladění systému a zjednodušit zavádění zkušebního provozu na dalších tratích.
Na Uničovce podle SŽ týdně vyjede až 500 osobních a spěšných vlaků. Ty na trati už více než rok jezdí pod výhradním dohledem evropského zabezpečovače ETCS. Na začátku testování se v nejhorší dny na trati zastavilo až osm vlaků denně. Následně pracovní skupina svolaná Drážním úřadem (DÚ) prováděla úpravy na vozidlech a přenosové síti a upravovala pozici antén na některých vlacích RegioPanter. Díky tomu se povedlo snížit množství výpadků v komunikaci mezi traťovou a palubní částí systému ETCS.
Od konce listopadu pak SŽ zaznamenala už jen jednotky případů týdně. V posledním lednovém týdnu systém fungoval stoprocentně. „Zaznamenali jsme sice jedno nouzové zastavení vlaku, to však bylo kvůli poruše přejezdu. ETCS v tomto případě zafungoval správně,“ uvedl mluvčí SŽ Dušan Gavenda v tiskové zprávě. Celkově se v lednu správnost fungování systému podle správy pohybovala mezi 98,58 a 100 procenty.
Česko zabezpečovač otestovalo v polovině ledna v simulovaném provozu také na trati Staré Město u Uherského Hradiště – Břeclav. Šlo o první zátěžový test zabezpečovače mimo Uničovku. Díky předchozímu testování na takzvané Uničovce se na trati podle dřívějšího vyjádření DÚ podařilo snížit počáteční chybovost systému. Na trati vlaky nouzově zastavily devětkrát. V pěti případech byla chyba na straně systému ETCS. Ve čtyřech případech systém zastavení vyhodnotil správně, z toho dvakrát šlo o chybu strojvedoucího a dvakrát o technické chyby.
Druhý zátěžový test se podle DÚ uskuteční na konci března na jiné koridorové trati. Do té doby plánuje pracovní skupina testování úpravy nastavení systému, která by umožnila větší prostor pro obnovu rozpadlého spojení mezi traťovou a mobilní částí zabezpečovače.
Zavádění ETCS po Česku požaduje Evropská unie. Má sjednotit odlišné zabezpečovací technologie v jednotlivých státech EU. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) jde o jeden z nejvýznamnějších projektů na české železnici. Náklady se budou pohybovat v řádech desítek miliard korun. Výhradní provoz s ETCS bude na 903 kilometrech tratí bude spuštěn 1. ledna příštího roku.
Zdroj: ČTK