Vzhledem k tomu, že globální logistický trh se do roku 2030 přiblíží hodnotě 6 bilionů dolarů, američtí přepravci se pohybují v neklidném prostředí, které je poznamenáno ekonomickými, geopolitickými a environmentálními problémy. 36. výroční zpráva o stavu logistiky (State of Logistics, SoL) odhaluje dodavatelský řetězec, který je v pohybu a jehož optimismus do budoucna je křehký. Zatímco elektronický obchod je příslibem, přetrvávající celní napětí, rostoucí náklady a globální narušení nadále ovlivňují logistické odvětví.

Logističtí profesionálové „proplouvají mlhou“ přetrvávajících ekonomických, geopolitických a environmentálních tlaků jen s „křehkým optimismem“ ohledně toho, co je čeká.

Takto střízlivě hodnotí 36. výroční zprávu „State of Logistics“ (SoL), jejímž autorem je globální poradenská společnost Kearney a která byla zveřejněna 3. června v New Yorku, Rada profesionálů v oblasti řízení dodavatelských řetězců (CSCMP).

Zatímco některé oblasti odvětví se v loňském roce vrátily do předpandemického stavu, celkový trh zůstal slabý. Nabídka a poptávka se po letech narušení začaly znovu vyrovnávat, ale rok 2024 byl stále poznamenán stagnujícími objemy obchodu, nadbytečnou kapacitou nákladních vozidel a rostoucími provozními náklady – zejména na pracovní sílu a pohonné hmoty -, které snižovaly marže dopravců a poskytovatelů logistických služeb.

Světlým bodem zůstalo elektronické obchodování. Celosvětový maloobchodní prodej přes internet se loni přiblížil 6,3 bilionu dolarů, což zvýšilo poptávku po rychlejším doručování na poslední míli a efektivnějším skladování. Tato poptávka přispěla k rekordnímu růstu letecké nákladní dopravy – jednoho z mála vysoce výkonných druhů dopravy.

Války na Blízkém východě a na Ukrajině zároveň narušily klíčové námořní trasy, jako je Rudé moře, a způsobily, že sazby za námořní přepravu – i když jen dočasně – vzrostly. Narušení související s klimatem – včetně hurikánů v Mexickém zálivu, vlny veder ve Středomoří, zimních bouří v severní Evropě a sucha v Brazílii – dále prověřilo odolnost globálního dodavatelského řetězce.

„Tyto události vedly k prodloužení tranzitních časů, omezení kapacity a volatilitě sazeb v námořní nákladní dopravě, stejně jako k větší závislosti odesílatelů na poskytovatelích logistických služeb třetích stran (3PL), kteří poskytují komplexní podporu,“ dodává zpráva.

Společnost Logistics Management, která se zabývá každou zprávou SoL od jejího založení zesnulým Bobem Delaneym v roce 1989, nabízí hloubkovou analýzu letošních zjištění – zdůrazňuje faktory, které utvářejí dnešní logistické prostředí, a strategie, které profesionálové používají k dosažení prvotřídních výsledků v podmínkách přetrvávající nejistoty.

Stav logistiky v číslech
Mezi pozoruhodné trendy a statistiky ze zprávy SoL patří, že v loňském roce dosáhly náklady na podnikovou logistiku v USA 2,6 bilionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 5,4 %. To představuje 8,7 % národního HDP. V předchozím roce to bylo 2,3 bilionu dolarů a 8,7 %.

Soukromý sektor v USA podpořil 2,7% nárůst produkce v oblasti dopravy a logistiky. To výrazně předčilo podmínky pomalého růstu v Evropě, kde došlo k nárůstu o pouhých 0,6 %.

Logistický průmysl v roce 2024 rovněž zaznamenal v některých oblastech návrat k předpandemickým vzorcům. Byl však také poznamenán stagnací objemu obchodu, nadbytečnou kapacitou nákladních vozidel a rostoucími provozními náklady.

Odvětví nákladní dopravy v USA „vykazovalo ve druhé polovině loňského roku známky oživení“, přičemž spotové sazby i míra odmítnutí nabídek rostly. „Zlepšení však bylo pouze okrajové a očekávaný bod obratu byl odsunut až na rok 2025,“ uvádí zpráva.

Elektronický obchod pokračuje v rychlém tempu. Celosvětové maloobchodní tržby online dosáhly 6,3 bilionu USD. To vedlo k efektivnějšímu doručování na poslední míli, stále agilnějšímu skladování a větší poptávce po letecké přepravě.

Mezitím se očekává, že celosvětová produkce dopravy a logistiky vzroste o 4,1 %. Ve Spojených státech je tento růst v letošním roce odhadován na 2 %, což podle zprávy „odráží stabilní, ale nevýrazný pokrok“.

Očekává se, že do roku 2030 dosáhne celosvětový logistický trh hodnoty 5,9 bilionu dolarů. To představuje 7,2% složenou roční míru růstu (CAGR), která je z velké části způsobena pokračujícím a nepřetržitým růstem elektronického obchodování.

Aby bylo možné udržet krok s tempem elektronického obchodování, bude rok 2025 i nadále ovlivňovat technologie, „přičemž se očekává, že umělá inteligence a automatizace proniknou hlouběji do logistických operací,“ uvádí se v závěru zprávy.

Autoři se zejména domnívají, že zavádění umělé inteligence může působit jako „bod zlomu“, který bude působit proti dlouhodobému poklesu celkové produktivity výrobních faktorů a zvýší globální HDP, protože lidská práce bude přesunuta na plodnější činnosti.

„Logistické firmy se stále více snaží zavádět umělou inteligenci pro přehled o zásobách a rozhodování v reálném čase, zatímco větší automatizace skladů by mohla zvládnout stále více typů úkolů, a zmírnit tak nedostatek pracovních sil,“ uvádějí autoři.

Geopolitické napětí spolu s navrhovanými a přijatými cly a neustále se měnícími obchodními předpisy po celém světě však společně vedou k prodloužení tranzitních časů, kapacitním omezením, volatilitě sazeb v námořní přepravě – to vše vede k prodloužení doby doručení balíčků domů a ke zpožděním. To následně vedlo k většímu spoléhání se na poskytovatele logistických služeb třetích stran (3PL), kteří poskytují komplexní podporu.

Mexiko v loňském roce předstihlo Čínu jako největší obchodní partner Ameriky. Transakce mezi USA a Mexikem dosáhly rekordní výše 840 miliard dolarů – meziroční zlepšení o 6 %. Zpráva však upozorňuje, že tento růst ohrožuje zvýšená hrozba cel ze strany obou zemí.

Modální výhled
Stejně jako v minulosti zůstává nákladní doprava jako největší druh dopravy motorem, který pohání národní dopravní mašinerii. Zpráva společnosti Kearney odhaduje celkový objem odvětví automobilové dopravy v loňském roce na 994 miliard USD, což je jen o málo méně než 1,001 bilionu USD v roce 2023.

Soukromá – neboli specializovaná – nákladní doprava dosáhla v loňském roce 541 miliard dolarů. Za ní následovala celovozová přeprava v hodnotě 387 miliard dolarů. Nákladní doprava menší než kamionová (LTL) činila 66 miliard dolarů – ačkoli údaje společnosti SJ Consulting se kvůli rozdílné metodice pohybovaly kolem 54 miliard dolarů pro LTL.

Širší ekonomický obraz nákladní dopravy se však stal nejistějším. Místo stabilizace jsou nyní vyhlídky zkaleny eskalací globálního geopolitického napětí. Pro americké dopravce mohou cla „představovat nové finanční tlaky“, které v kombinaci s možným poklesem objemu přepravy budou i nadále snižovat marže dopravců v letošním roce a možná i v dalších letech, uvádí zpráva.

Tržby v odvětví balíkové přepravy, které jsou taženy elektronickým obchodem, dosáhly v loňském roce rekordní výše 229,7 miliardy USD. Pětiletá složená roční míra růstu balíkového sektoru činila v loňském roce ohromujících 10,6 %.

Společnost Amazon pokračuje v odklonu od národních přepravců v oblasti doručování na poslední míli – což by mohlo společnosti UPS do druhé poloviny roku 2026 odebrat až polovinu jejího podnikání, předpovídá zpráva. To by UPS přinutilo provést strategické úpravy své sítě a strategie uvádění zboží na trh, dodává zpráva.

Letecká nákladní doprava zažila v loňském roce boom a dosáhla tržeb ve výši 100,5 miliardy dolarů, ačkoli její pětileté CAGR činilo pouhých 2,6 %. Zpráva uvádí, že neočekává, že by růst letecké nákladní dopravy v letošním roce pokračoval stejným tempem jako loni.

Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA) předpokládá, že objem nákladu v letošním roce dosáhne 80 milionů tun, což představuje 5,8% nárůst oproti roku 2024, což je přibližně poloviční tempo růstu v roce 2024. Předpokládá se, že celkové příjmy leteckých společností letos poprvé překročí 1 bilion dolarů. Očekává se, že příjmy z letecké nákladní dopravy se budou podílet 157 miliardami dolarů, což představuje přibližně 16 % z celkového objemu – v porovnání s vysokým podílem 41 % v roce 2021.

Námořní doprava se v roce 2024 těšila velkému zájmu a dosáhla příjmů ve výši 161,6 miliardy dolarů. To je téměř dvojnásobek příjmů železnice ve výši 97,3 miliardy dolarů. Železnice měla nejnižší pětiletý růst CAGR ze všech druhů dopravy, pouhých 3,1 %.

Nadcházející výzvy
Před odborníky na řízení logistiky není nouze o výzvy. Patří mezi ně otravná inflace, která ovlivňuje výdaje na pracovní sílu a stroje, a pak jsou tu frustrující tarify.

„Celní opatření typu Tit-for-Tat se stanou nedílnou součástí mezinárodní obchodní politiky a naruší globální dodavatelský řetězec a logistický průmysl,“ uzavírají autoři.

Světová obchodní organizace (WTO) předpovídá, že světový obchod by se letos mohl snížit o 0,2 %. Pokles obchodu se očekává zejména v Severní Americe, kde by mohl vývoz klesnout o 12,6 % a dovoz o 9,6 %, v závislosti na tom, jak lepkavá by tato cla byla v budoucnu.

„Ačkoli se v roce 2024 výrazně snížil nearshoring do Mexika a Kanady, tato strategie zůstává pro generální ředitele atraktivní a očekává se její růst, což může zvýšit objem severoamerické nákladní dopravy, ale zatížit pohraniční infrastrukturu,“ uvádí zpráva

Samozřejmě, že si za to z velké části můžeme sami. To proto, že největší divokou kartou je dopad celního programu Trumpovy administrativy, který je v současné době testován u soudů. „Bude trvat nějakou dobu, než se vyřeší celá škála dopadů na globální poptávku a nabídku,“ uvádí zpráva.

Souhrnně lze říci, že rok 2024 byl pro logistický průmysl „rokem relativní stabilizace a adaptace, uzavírá zpráva SoL. To zase položilo základy pro „agilnější“ schopnosti.

„Očekává se růst,“ uvádějí autoři. „Bude podpořen technologickým pokrokem a zlepšujícími se tržními podmínkami, ale úspěch bude záviset na překonávání přetrvávajících nejistot, přičemž v centru pozornosti bude především vznikající nové tarifní prostředí.“

Jinými slovy, připravte se na proplouvání mlhavějšími podmínkami.

Zdroj: Logistics MANAGEMENT