Desítky traktorů, traktůrků, zahradních fréz i doma vyrobených speciálů v Žebnici na severním Plzeňsku soutěžily v závodě do vrchu. Trať dlouhou kolem 400 metrů stroje zdolávaly letos už podvacáté. Žebnická traktoriáda láká vždy třetí červencovou sobotu i několik tisíc diváků a je každoročně největší událostí ve vesnici s asi 180 obyvateli.

Stroje různých značek i stáří se mnohdy v oblacích dýmu z výfuků a za hlasitého zvuku motorů vydaly z asfaltové plochy přes retardéry do terénního úseku do kopce až k závěrečnému obkroužení vzrostlého stromu a dojezdu do cílové rovinky. Místo konání je každoročně stejné, pořadatelé ale rádi trať obměňují. „Letos největší změnou prošel úsek pod lanovkou, kde záleží na zručnosti každého z řidičů ještě víc než kdy jindy. Jede se taková osmička – přes hrb, kolem dubu zprava, zpátky přes ‚vodní příkop‘, znovu přes hrb a ještě jednou kolem dubu tentokrát zleva,“ popsali pořadatelé závodu, který získal věhlas i za hranicemi kraje.

Na start se postavily stroje v pěti hlavních kategoriích – frézy, traktory do výkonu 25 koní a traktory nad 25 koňských sil, pracovní čtyřkolky a také bezlimitní kategorie strojů domácí výroby. Zatímco část traktorů či fréz má kromě soutěže i své pracovní povinnosti na polích, v lese či na loukách, některé speciály domácí výroby jsou postaveny jen pro závody. Jejich stvoření a doladění do té nejlepší závodní formy si od jezdců vyžaduje i nemalé znalosti, fantazii při kompletaci nesourodých částí i desítky hodin práce, přiznal ČTK jeden ze závodníků.

Stejně jako řada jiných vesnických akcí, vznikla i myšlenka traktoriády v roce 2003 v žebnické hospodě U Hasiče. „Začaly padat první nápady uspořádat něco jako spanilou jízdu traktorů, hlavně pro pobavení místních lidí a lidí z blízkého okolí. V Žebnici totiž každý vlastnil nějaký zemědělský stroj. Nápad pochází od hecování u prvního stolu před pípou. Debatovalo se o tom, kdo má jaký stroj doma ve stodole a kdo by mohl vyjet s traktorem na trať. Nakonec padlo rozhodnutí, že se pojede jen závod do vrchu nad hospodou,“ popsali začátky akce pořadatelé. V prvním roce startovalo osm fréz, 20 traktorů a deset strojů domácí výroby a přišlo na 800 diváků. V nejsilnějších letech se počet závodních strojů pohyboval až kolem stovky.

Zdroj: ČTK